Музей працює: 10:00 - 18:00. Вихідний: понеділок.

Події

22.03.2025

Запрошуємо на виставку творів Андрія Чебикіна "Час Овна"!
22 березня у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкриється виставка відомого українського художника Андрія Чебикіна.
Андрій Чебикін – видатний майстер графіки, чий стиль вирізняється особливою виразністю та майстерністю. Його роботи – це поєднання класичної школи та новаторських підходів, де кожна лінія, кожен штрих має глибокий зміст.
Виставка Андрія Чебикіна – це унікальна можливість познайомитися з творчістю одного з найвидатніших українських графіків сучасності.


Місце проведення: Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая


Дата: 22 березня

Час: 16:00


Не пропустіть цю подію!

14.03.2025р.

     У ці березневі дні відзначаємо 86 річницю Карпатської України. Згадуємо і вшановуємо імена її творців, оборонців і співців, які вкарбовані в історію Срібної Землі і всієї України.

     З цієї нагоди у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая 14 березня цього року відкрито книжково-документальну виставку «Твої співці, Карпатська Україно!». Ініціював і реалізував це захід Народний літературний музей Закарпаття.

     Перед глядачем постають визначні особистості, які з плином часу набувають все більшої значимості.

     Найперший у цій когорті Августин Волошин. Ми, зазвичай, сприймаємо його як політика. Але він залишив вагому літературну спадщину як драматург, публіцист, прозаїк. Поряд із ним – класик української літератури, активний учасник подій 1939 року Василь Ґренджа-Донський. Як своєрідні ілюстрації на виставці його збірки поезій «Золоті ключі» (1923 р.), «Шляхом терновим»,  «Щоденник» від 07.10. 1938  до 08.08.1939 року «Щастя і горе Карпатської України». А ось портрет знаменитого поета Зореслава, його збірка поезій «Сонце і блакить» (1936 рік).

     Як історичний документ сприймається колективне фото, на якому Зореслав серед провідних літераторів краю (1991 р.).

     У когорті співців Карпатської України і постаті Андрія Патруса-Карпатського, Дмитра Поповича. Тут же подані фотографії, книжки Луки Дем’яна, Олександра Маркуша, Юлія Боршоша-Кум’яцького, Олександра Сливки, Миколи Рішка.

     Почесне місце на виставці відведено і поетам, які натхненні ідеями Карпатської України віддали своє життя за волю і незалежність України. Це – Іван Ірлявський, Марко Бараболя та інші.

      З великою повагою згадуємо й імена тих патріотів, які своєю творчістю, педагогічною діяльністю у 20-30 роки виховали активних будівничих Карпатської України. Це – Володимир Бірчак, Василь Пачовський, Євген Маланюк, Спиридон Черкасенко, Улас Самчук…

     Завершують виставку книги історичної документалістики про утвердження української державності в історичному та літературному  процесах на Закарпатті, зокрема в площині героїчної і драматичної історії Карпатської України.

     Виставка триватиме до 2 квітня 2025 року. Передбачаються її перегляди та обговорення учнями і студентами міста Ужгорода.

                                                                                                                  В. Чорногор

12.03.2025р.

Шевченківські дні спонукають до розмислів і дії

          У філіалі ЗОХМ ім. Й. Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» від 06 березня діє книжково-документальна виставка «Кобзар до Ужгорода йде». Першими ознайомились із матеріалами, представленими в експозиції  студенти факультету романо-германської філології УжНУ на чолі з викладачкою Марією Маняца. Вони озвучили це свято творами Т. Шевченка у перекладі англійською мовою, як визначних перекладачів, так і зі своїми першими перекладацькими спробами теж. Вони подарували музею своєрідний збірник цих перекладів.

     У вівторок, 11 березня 2025 року до Народного літературного музею Закарпаття завітали студенти філологічного факультету УжНУ зі своїм наставником – завідуючою кафедрою української літератури Кузьма Оксаною Юріївною.

     Їх чекала приємна несподіванка. До Народного літературного музею Закарпаття прийшли також шановні гості –  Генеральний Консул  Генерального Консульства Угорщини в Ужгороді пан Йожеф Бочкаї та директор  Всеукраїнського державного видавництва «Карпати» Віктор Браславець. Вони прийшли на зустріч із подарунком. Це – спільне видання, здійснене за сприяння і підтримці Закарпатської обласної держадміністрації і Генерального Консульства Угорщини в Ужгороді: двомовне, друге видання «Кобзаря» українською і угорською мовами (переклад угорською Ласло Балла), адресоване угорським учням і студентам Закарпаття та їх ровесникам – україномовним учням і студентам Угорщини.

     Зустріч відкрив завідувач філіалу ЗОХМ ім. Й. Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття», заступник голови Закарпатської обласної організації НСП України Василь Густі. Він, стисло ознайомивши присутніх із особливостями цієї виставки, важливістю Шевченківських днів, які спонукають до розмислів і  дії, запросив до слова директора Всеукраїнського державного видавництва «Карпати» Віктора Браславця. Він розповів присутнім про  особливості цього видання. Адже вийшло воно у світ у рамках обласної Програми випуску видань закарпатських авторів та фінансової підтримки Генерального Консульства Угорщини в Ужгороді. Віктор Браславець щиро подякував за цей благодійний жест.

     У своєму слові Генеральний Консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаї дав позитивну оцінку багаторічній співдружності в галузі  культури, транскордонного співробітництва. Він вручив завідуючій кафедрою української літератури УжНУ Оксані Кузьмі примірник зазначеного видання з автографом.

     Студентка IV курсу відділення угорської мови філологічного факультету УжНУ  Елеонора Слуцька продекламувала вірші Т. Шевченка у перекладі угорською мовою.

     Директор Закарпатського обласного художнього музею Франциск Ерфан у своєму виступі наголосив на важливості збереження пам’яті про Тараса Шевченка у свідомості наших краян, розповів про твори Т. Шевченка, які зберігаються у колекції ЗОХМ ім. Й. Бокшая і про те, як цінується і зберігається в нашому краї літературна і мистецька спадщина Великого Кобзаря.

     Зав. кафедрою української літератури УжНУ Оксана Кузьма щиро подякувала організаторам цієї зустрічі за можливість дієво прилучитися до всенародного вшанування пам’яті Великого Кобзаря.

      

                                                                                                          В. Чорногор