Музей працює: 10:00 - 18:00. Вихідний: понеділок.

<< Статті

НАТАЛІЯ ГЕРЦ (1931 – 2022)

На 92-му році життя покинула наш суєтний світ відома мисткиня, сильна особистість, член НСХУ Закарпатської області, дружина лауреата Національної премії імені Т. Шевченка, народного художника України Юрія Герца (1931-2012) - Наталія Семенівна Герц (Толстая).
До усіх численних чеснот Наталії Герц додамо ще і таку : мисткиня активно співпрацювала з Закарпатським обласним художнім музеєм імені Й. Бокшая та була його меценаткою. Ці стосунки з музеєм базувалися на знаковому захопленні мисткині : прагненні до здобування знань. Невгасиме полум’я пізнання було світлом на її непростому життєвому шляху. Дочка емігрантів з Росії до Чехословаччини у 20-ті рр. 20-го століття, Наталія на собі відчула подвійні стандарти соціальної системи Радянського Союзу. Дівчині відмовили у можливості здобувати освіту у вищих учбових закладах країни.
Смислом життя художниці були сім’я та батьківщина. Дуже любила образотворче мистецтво, вивчала його з книжок, а потім в Ужгородському училищі прикладного мистецтва опановувала секрети скульптури, килимарства, чеканки. Учителі з фаху : В. І. Свида, Й. Й. Бокшай, Ф.Ф. Манайло, В.С. Берец. З відзнакою у 1955 році закінчила навчальний заклад.


У 1955 році вийшла заміж за Ю. Герца. Наталії Семенівні таланило на добрих людей. Вона була щасливою від спілкування та дружби з колегами по мистецькому цеху. Друзів у родини Герців було чимало : у Хусті, Мукачеві, Ужгороді.
Відзначимо велику повагу Наталії Герц до колективу працівників Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая та його подвижницької праці. Колекції шедеврів світових музеїв допомагали Наталії Семенівні – укріпляли дух у часи трагічних обставин у її житті, допомагали вийти із сірості буття до світла. Дівчина із юності мріяла, щоб у нас на Закарпатті запрацювали музеї з колекціями творів як у Луврі, Дрездені, Амстердамі, Лондоні. Коли в Ужгороді запрацювала картинна галерея, відчула себе цивілізованою європейською людиною. Наталія активно цікавилася виставками, любила почитати мистецькі ессе, які готували науковці музею. Сама мисткиня брала участь в укладанні та випуску художньої монографії про творчість Юрія Герца та Наталії Герц у 2015 році.
Для Наталії Герц музей був скарбницею духовності і культури. Як фахівець, мисткиня добре розуміла, що одного – двох епізодичних творів малувато для розгорнутої мистецької характеристики художника. Із вдячністю принесла в дар музею 40 живописних творів свого чоловіка – Юрія Герца  - різних років виконання. Цікаве модерне мистецтво народного художника України Юрія Герца постає перед глядачем повновартісно, логічно, демонструє витоки авторської експресії та поєднання з фольклором. Ми вдячні Наталії Семенівні за щедрий дар, збережемо його для нащадків як свідчення високої духовності автора.


Сумуємо, що пішла від нас неповторна особистість, сповнена розумної любові, справедливості та милосердя. Без сумніву, у неї були не тільки знання, а й передзнання, тобто мудрість інтуїції. Із спокоєм в душі Наталія Семенівна відійшла, як сама вона казала жартома, - «На пленер». 

 Мир їй у тих світах. Вічна пам’ять на землі.

 15.05.2022                                                                               Колектив ЗОХМ ім. Й. Бокшая
"МИР" 1989

"ВІВЧАРІ" 1979

"НАРОДНА ГОТИКА" 1968

"МИТЕЦЬ" 1984

"ПІСНЯ ПРАЦІ" 1982