Музей працює: 10:00 - 18:00. Вихідний: понеділок.

Архів подій

16.02.2024р.
Відзначення Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

До відзначення 35-річчя виведення радянських військ з Афганістану у виставкових залах Закарпатського обласного художнього музею ім.Й,Бокшая відкрито тематичну експозицію, яка складається з художніх творів сучасних митців-представників Закарпатської школи живопису та різних обласних національних художніх осередків - Київ, Львів, Харків, Одеса та ін. Серед тематичного та жанрового розмаїття домінуюче місце займають роботи, що в асоціативно-метафоричній формі відтворюють тривоги та жахи воєнних лихоліть. З ними контрастують картини, що висвічують віру в добро, світло і відродження. В цьому експозиційному просторі експонуються творчі праці – художні світлини, які фіксують наслідки руйнівної енергії війни.

Матеріали, що знаходяться у експозиційних вітринах, знайомлять глядача із драматичними сторінками минулого, коли нашим краянам доводилось брати участь у бойових діях у різних державах. Чимало з них у цих війнах віддали своє життя. Пам’ятаємо і шануємо їх.

 

16.02.2024р.
Пам'яті Юлія Сташка (1923-1998)

ЮЛІЙ СТАШКО  (1923-1998)

                     

              Ім’я Юлія Сташка - в числі перших випускників Ужгородського художнього училища, в стінах якого навчався азам фаховості під мудрим наставництвом Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі. Важка, набута в дитинстві недуга, що обмежувала його фізичні можливості і здатність вільного пересування, певною мірою зумовила вибір творчого жанрово-технічного інструментарію. Саме мова графіки стала  найбільш прийнятним і зручним способом передачі осібних художніх звернень митця.

       В роботах Юлія Сташка раннього періоду домінують монохромні техніки – туш, графітний олівець, вугілля. Він створив серію портретів, краєвидів і сюжетних замальовок, з яких з часом сформувались «довготривалі» серії його мистецьких преференцій – численні «торги», «базари», «етнографічні сцени».

З роками, з набутим досвідом Ю.Сташко засвідчує свою закоханість в колір, віддає перевагу лунким соковитим акцентовано декоративним барвам, що в поєднанні зі стилізацією, спрощенням і узагальненням  пластичних форм відлунює кольоропластикою та поетикою крайової етно-культури.

Згодом автор сміливо вдається до мистецьких експериментів і інновацій. В основі його пошуків – схильність до силуетної експресії, лаконічності, площинності, тональної декоративності. Композиції набувають значення естетичної самодостатності.

Світ картин  Юлія Сташка незмінно гармонічний,  привабливий і колоритний. Твори митця  є невід’ємною  органічною часткою в образотворчій культурі Закарпаття. 

08.02. 2024 р.
Йосип Михайлович Бабинець (1934-2019), мистецтвознавець, живописець, заслужений художник України, 90 роковинам з дня народження митця присвячується
01.02.2024р.
Вітання з Днем Народження Володимира Васильовича Микиту.

Класика закарпатського малярства, члена Національної спілки художників України, академіка Національної академії мистецтв України, народного художника України, лауреата Національної премії  ім.Т.Шевченка Володимира Васильовича Микиту сердечно вітаємо з днем народження. Зичимо плідної творчої праці у доброму здоров’ї, наснаги, подальших мистецьких злетів.

26.01.2024р.
Відкриття виставки «Два покоління».

26 січня 2024 року у залах Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відбулося відкриття виставки «Два покоління», присвяченої пам’яті Наума Рєпкіна (1941-2013).  Увазі глядачів представлені живописні твори відомого ужгородця, почесного громадянина Ужгорода Наума Рєпкіна, який навчався малярству в творчих майстернях А.Кашшая та В.Бурча, вдосконалював свої напрацювання під час спілкування з провідними закарпатськими пейзажистами З.Шолтесом, І.Шутєвим, І.Ільком.

             У виставкових залах також експонуються твори членів родини художника – сина Євгена Рєпкіна, та його дружини Олени Бузько, які продовжують сімейне захоплення образотворчим мистецтвом.

            На відкритті виступили завідувачка експозиційним відділом Олена Приходько, яка коротко ознайомила присутніх з творчістю художника. Спогадами про батька поділився син митця Євген Рєпкін та його дружина Олена Бузько. З теплими словами про автора звернулися до присутніх його друзі і близькі народний художник України Василь Свалявчик, Любов Подіщук, Олег Кириленко та інші. Вернісаж відбувся в приємній дружній атмосфері.

28.01.2024р.
Вітання з Днем Народження Франциска Павловича Ерфана.

Колектив Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая щиро вітає директора Франциска Павловича Ерфана з ювілеєм. Щасливих  днів плідного творення, нових художніх звершень на радість усім – близьким, рідним і численним поціновувачам мистецтва. Зичимо міцного здоров’я, наснаги, усіх гараздів на довгії і благії літа.

26.01.2024р.
Відкриття виставки «Два покоління», присвячена пам’яті Наума Рєпкіна (1941-2013)

         26 січня 2024 року у залах Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відкривається виставка «Два покоління», присвячена пам’яті Наума Рєпкіна (1941-2013).  Увазі глядачів представлені живописні твори відомого ужгородця, почесного громадянина Ужгорода Наума Рєпкіна, який навчався малярству в творчих майстернях А.Кашшая та В.Бурча, вдосконалював свої напрацювання під час спілкування з провідними закарпатськими пейзажистами З.Шолтесом, І.Шутєвим, І.Ільком.

             У виставкових залах також експонуються твори членів родини художника – сина Євгена Рєпкіна, та його дружини Олени Бузько, які продовжують сімейне захоплення образотворчим мистецтвом.

            Щиро запрошуємо на відкриття виставки, яке відбудеться 26.01.2024 року  о 16.00 у залах музею. 

24.01.2024
24 січня 2024 року-відзначає своє 70-річчя Надія Ярославівна Дідик.
24 січня 2024 року-відзначає своє 70-річчя Надія Ярославівна Дідик. Живописець, педагог, член НСХУ з 2003 року. "...У системі поглядів Надії Дідик народне мистецтво займає, як і класичне мистецтво, своє особливе місце. Мистецтво творчо впливає на формування інтелектуальних здібностей людини, воно вічне і не підвладне часові та історії, воно завжди буде історично-культурною цінністю людства і держави..." (Із статті "Надія Ярославівна Дідик". Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2014 рік. Автор Людмила Біксей.)
Вітаємо ювілярку. Бажаємо вдалих експозицій в музейному просторі, натхнення та злагоди.
21.01.2024р.
Пам'яті Імре Ревеса (1859-1945).
Імре Ревес.

21 січня 1859 р. народився угорський живописець Імре Ревес. Життєвий та творчий шлях художника, був тісно пов’язаний із Закарпаттям (тут він провів своє дитинство, сюди повернувся в останні роки життя, тут спочив і похований на місцевому цвинтарі невеликого містечка Виноградів у 1945 році).
Художник аналітичного складу, глибокий знавець життя угорського селянства, його самобутньої етнокультури, побуту, звичаїв, традицій Ревес створив цілу низку живописних та графічних композицій, що передають неповторний національний колорит народного побутування. Вони написані в широкій, пастозній манері, властивій кращим творам живописця. В основі їх картинної образності - поважливе, серйозне, вдумливе ставлення до натури та сильне, свідоме відчуття реалістичної форми.
Великоформатне монументальне полотно „Дезертир” (1887) відображує буремні часи угорської національно-визвольної революції 1848 року. За своїми образно- формальними ознаками – ретельність опрацювання подробиць розгорнутої живописної оповіді, використання добірного, відшліфованого до ілюзорності гладкопису, твореного об'ємним ліпленням живописної пластики та стриманою, згармонованою тональною палітрою, що тримається на глибоких сіро-синіх відтінках, збагачених світлими контрастними відблисками, картина втрапляє в округу європейського мистецтва критичного реалізму кінця ХІХ століття, образотворча естетика якого була надзвичайно близькою митцеві. Полотно було свого часу по достоїнству оцінене сучасниками і на міжнародній виставці в Парижі удостоєне бронзової медалі.
19.01.2024р.
В аурі немеркнучого «Щедрика». Презентація книги Ксенії Заставської.

В аурі немеркнучого «Щедрика»

    Ім’я письменниці і сценаристки з м.Одеса Ксенії Заставської добре відоме у вітчизняних літературно-мистецьких колах  і за рубежем. Вона авторка низки романів, які вийшли друком литовською, словацькою, угорською мовою. У її творчому доробку сценарії фільмів «Стефа», «Актриса», які вже отримали 30 міжнародних нагород.

     За сценарієм Ксенії Заставської  знято і унікальний художній фільм «Щедрик». У ньому віддзеркалена  душа українського народу, її велич і драматизм, нездоланність у жорнах часу. Стрічка викликала неабиякий розголос, як новаторська, в якій органічно поєднані і високопрофесійно відтворені минуле і сучасне. На основі численних відгуків глядачів Ксенія Заставська написала чудову книгу «Щедрик. Моя сповідь.» Презентація цього видання уже відбулися у багатьох містах України.

   Цими днями у м.Ужгороді, в Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая відбулось продовження знайомства читачів із новим твором письменниці. Презентацію зазначеної книги «Щедрик. Моя сповідь» організував філіал ЗОХМ «Народний літературний музей Закарпаття».

     На зустріч із письменницею прийшли її численні шанувальники, представники обласної і Ужгородської міської влади, науковці, письменники, журналісти. Вийшла цікава розмова, у якій були суттєві запитання та вичерпні обгрунтовані відповіді.

Розпочалася ця подія піснею «Щедрик», яка прозвучала у чудовому виконанні Заслуженого академічного  Закарпатського народного хору. Творчу презентативну зустріч відкрив завідувач філіалу ЗОХМ «Народний літературний музей Закарпаття» Василь Густі. Він щиро привітав авторку із новим творчим здобутком, окреслив значимість такої акції в контексті діяльності музею, у літературно-мистецькому житті міста.

   Відтак до Ксенії Заставської і присутніх на презентації звернувся директор департаменту культури, залужений артист України Євген Тищук. Він дав високу професійну оцінку і фільму «Щедрик», і книзі, написання якої зумовлене справжнім тріумфом стрічки. Було відзначено яку важливу роль мають такі твори у цей тяжкий воєнний час.

Привітали Ксенію Заставську і директор ЗОХМ ім.Й.Бокшая Франциск Ерфан, письменник, кандидат педагогічних наук Петро Ходанич, палка шанувальниця творчості К.Заставської, директор ДНЗ «Ластівка» в м.Ужгороді Віра Жменяк, представник консульства Литви в Україні Інна Туряниця та ін.

     У презентації взяли також участь директор управління культури, молоді та спорту Ужгородського міськвиконкому Алла Чернобук, громадський діяч Андріяна Сушко.

    На завершення відбулась приємна і незабутня автограф-сесія, під час якої присутні мали змогу отримати книжку Ксенії Заставської «Щедрик. Моя сповідь.» з її автографом.

22.01.2024р.
Від Слобожанщини до Срібної Землі єднають нас і почуття, і слово.

Від Слобожанщини до Срібної Землі єднають нас і почуття, і слово.

 

До Дня Соборності України філіал ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» підготував самобутню книжкову виставку. Її особливість в тому, що на цей раз вона укомплектована із книжок, наявних у фонді літмузею, які подарували їх автори – письменники практично з усіх областей  України – від Слобожанщини до Срібної Землі. Ця збірка формувалась практично від перших років проголошення Незалежності України по теперішній час. Як відомо, за цей період на Закарпатті відбулось п’ять Міжнародних літературних фестивалів «Карпатська ватра», «Лицар Карпат», в яких взяли участь майстри художнього слова із Харкова, Луганська, Донецька, Сум, Херсона, Миколаїва, Запоріжжя, Житомира, Львівщини, Івано-Франківщини, Чернівеччини, українські письменники прикордонних регіонів Словаччини, Польщі, Румунії, Угорщини. Кожен літератор залишив на спомин про це літературне свято свою книжку. А збагатилась ця колекція уже у воєнні роки, коли у 2022 і 2023рр. з ініціативи Харківської центральної міської бібліотеки та за підтримки департаменту культури ОВА і Ужгородського міського управління культури на Закарпатті відбулись два всеукраїнські конкурси «Людина. Доля. Епоха». Їх учасники також подарували літературному музею свої книги. Цю колекцію вагомо доповнив альманах творів учасників всеукраїнської літературної асоціації «СНІП», яка вийшла в світ у 2023 році, а презентація відбулась у жовтні того ж року у народному літературному музеї.

Вчитуючись у видання цієї унікальної книгозбірні, проймаєшся тими високими почуттями любові до України, повагою до її трудолюбивого народу і самовідданих захисників, які на олтар Соборності України офірували свою душу й тіло. Кожна книга, представлена на цій виставці, кожна її сторінка, рядок і слово є переконливим підтвердженням, що від Слобожанщини до Срібної Землі єднають нас і почуття, і слово.

Із матеріалами книжкової виставки з нагоди Дня Соборності можна ознайомитись у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая.

22.01.2024р.
День Соборності України.

Від Слобожанщини до Срібної Землі

єднають нас і почуття, і живописні одкровення

 

І на оновленій землі

Врага не буде, супостата,

А буде син, і буде мати,

І будуть люди на землі.

                               Т. Шевченко

         Якими пророчими є слова нашого Кобзаря, 210 років з дня народження якого святкуватиме вся Україна 9 березня. Наш народ переживає нелегкі часи боротьби за незалежність. Думкою про єдність українських земель в одній державі, про волю, рівність, рідну мову були сповнені століття національної історії країни. «Ідея Соборності була і залишається базовою національною цінністю українців. Соборність – це духовна консолідація всіх громадян держави, їхня згуртованість, незалежно від національності. Соборність невіддільна від суверенітету й реальної незалежності народу». Духовний скарб нації – українське образотворче мистецтво, яке зберігають та експонують музеї. Мистецтво є потужним носієм волі та духовної сили нашого народу. Тематична виставка під назвою «Наша єдність – наша сила» охоплює хронологічні межі від 19 століття до сучасності та містить славетні імена художників Т. Шевченка (1814-1861), С. Васильківського (1854-1917), Л. Жемчужникова (1828-1912), О. Сластіона (1855-1933), О. Мурашка (1875-1919), М. Самокиша (1860-1944), Й. Бокшая (1891-1975), А. Ерделі (1891-1955), І. Труша (1869-1941), М. Глущенка (1901-1977), Т. Яблонської (1917-2005). 105 річниця підписання Акта Злуки УНР та ЗУНР засвідчує, що сильна духом нація - непереможна. 

19.01.2024 р.
Василь Сочка. Життя та творчість. До дня народження митця.
19.01.2024р.
Презентація нової книги Ксенії Заставської "Щедрик. Моя сповідь".

Завтра, 19 січня о 16.00, чекаємо вас на презентації нової книги Ксенії Заставської "Щедрик. Моя сповідь".

17.01.2024р.
Концерт викладачів Академії культури і мистецтв Закарпатської облради.

Концерт викладачів Академії культури і мистецтв Закарпатської облради, Андрія Брода (скрипка) та Ірини Товарницької (фортепіано). У програмі звучали шедеври скандинавської класики Е. Шьогрена - Соната для скрипки і фортепіано №3 (g-moll) та Е. Гріга - Соната для скрипки і фортепіано №3 (c-moll).

18.01.2024
Молебень за воїнів ЗСУ

18 січня 2024  в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбувся Молебень за воїнів ЗСУ.

13.01.2024р.
Вітання з днем народження. Володимир Павлишин

ХУДОЖНИК, ЩО ТВОРИТЬ СВІЙ СВІТ.

 

         13 січня відзначає свій день народження активний, талановитий представник сучасного закарпатського живопису, заслужений художник України Володимир Павлишин, який на часі гідно репрезентує малярські позитиви славнозвісної закарпатської школи живопису, що наразі  відзначає сторіччя свого заснування. Його творчий поступ впевнено розвивається по висхідній.

Крізь полотна митця глядач може розгледіти вразливу до естетики душу автора, художника що волає до духовного пробудження. Його полотна – це щільне плетиво горизонтальних, вертикальних  і діагональних ліній, які створюють складні взаємоузгодженні візерункові малюнки.

          Почасти картини художника - це простір, витворений фантазійними уявленнями митця. Він прагне відтворити  світ у якому панують Добро і Любов, Духовність і Мир. Вони випромінюють віру в духовне прозріння і світле прийдешнє.        

           В мистецтві Володимира Павлишина – спадкоємця і продовжувача добрих традицій закарпатського малярства, панує неполишаюча атмосфера творення і відкриття. Він впевнено піднімається крутими сходинками  мистецьких напрацювань, щоразу виказуючи фахову самодостатність, відмінні якості власного живописного вислову.

 

13.01.2024р.
Пам'яті В’ячеслава Приходько (1940-2011).

В’ячеслав Приходько

(1940-2011)

          

              13 січня знаний закарпатський живописець В’ячеслав Приходько зустрів би свої 84. На жаль, митець відійшов у засвіти в свої 71. Творчість В’ячеслава Приходька в образотворчому мистецтві Закарпаття – особлива неповторна сторінка. В гурті  сучасних митців краю він завжди знаходився  в процесі самоствердження, виозначувався якоюсь особливою  художницькою  інтелігентністю, загостреним малярським  естетизмом, творчою свободою і розкутістю, впевненим  професіоналізмом. Свою відданість традиціям закарпатського живопису він висловлював  не посередництвом зовнішніх ознак, а переконував глибинною суттю  локального образотворення. 

                 В діапазон мистецького погляду живописця  потрапляло  усе багатство і розмаїття проявів нашої екзистенції. Однак, своєю популярністю в колах численних симпатиків, поціновувачів та фахівців, він завдячував, передусім, міському краєвидові. Живописні  відтворення рідного міста.  хвилюють філософічністю  творчої думки, асоціативністю емоційних зв’язків. Художник змальовував   “психологічні портрети” близьких серцю архітектурних мотивів рідного міста.  Ці полотна дихають нестримною закоханістю автора в  домівку, де промайнуло дитинство, пролетіла юність, де зустрів зрілість.

            Творчий потенціал В.Приходька виразно окреслюється  і в сюжетному живопису. Його оповідні композиції – це особливий світ, умовно-узагальнений у формі і кольорі, однак живий і реальний за емоційністю і настроєм , за своєю змістовною наповненістю. Просвітленою настроєвістю і ліричними інтонаціями полонить  серія живописних полотен під умовною назвою “Гармонія”, що увічнюють образ закарпатської жінки – Мадонни і Берегині, трудівниці і  вірної подруги, ніжної коханої і до безтями люблячої матері.

Варіювання різних теми залишалося для нього нескінченним доти, допоки не вичерпувались  його образні та малярські рішення, доки не створювалася  композиція, яка б задовільняла його внутрішній прискіпливий  художницький голос.

 

12.01.2024р.
І підсумок і творчий зачин.

І підсумок і творчий зачин.

      Початок нового року - пора підведення підсумків зробленого за минулий рік і визначення напрямків подальшої діяльності у новоріччі.

      У філіалі ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» діє книжкова виставка «І в час воєнної негоди книжкова нива наша родить». На ній представлено книги закарпатських письменників, що вийшли у 2023р. Разом із цією експозицією народний літературний музей у залі ЗОХМ ім.Й.Бокшая організував ще одну цікаву експозицію - про творчу співдружність письменників Закарпаття із їх побратимами по слову українськими письменниками Словаччини, зокрема Пряшівщини під назвою «Від книжкового фестивалю «Карпатська ватра» в Ужгороді – до фестивалю «Українська книга в Пряшеві». Упродовж багатьох років ці акції сприяють творчій співпраці, обміну новими виданнями, спілкуванню із науковцями, бібліотечними працівниками, студентами.

    На виставці представлено найновіші видання творів пряшівчан - прозаїків Івана Яцканина, Йосифа Шелепця, Василя Дацея, Йолани Голенди, Єви Олеар, збірки поезій  Степана Гостиняка, Марусі Няхай, Мілана Регули, Ірини Мацко та ряд інших книг.

    Привертають увагу всі чотири номери за 2023р. журналу «Дукля», на сторінках якого вміщено 11 публікацій творів закарпатських авторів.

    На виставці також представлено практично всі минулорічні номери газети «Нове життя», на шпальтах якої з номера в номер висвітлювались тривожні дні і ночі палаючої в огні війни України.

    Зазначена виставка свідчить про плідне літературне добросусідство, творчу співпрацю українських письменників нашого краю і Пряшівщини та про її важливість надалі.

 

В.Чорногор

 

11.01.2024р.
БЕЦА ВАСИЛЬ МИХАЙЛОВИЧ (1949-2013)

БЕЦА ВАСИЛЬ МИХАЙЛОВИЧ

(1949-2013)

 

      Мистецька громадськість Закарпаття цьогоріч відзначає 75-річчя від дня народження Василя Беци. Малярські праці Василя Беци характеризують його як художника тонкої поетичної камерної теми, не випадково його улюбленими мистецькими сюжетами були  витончені жіночі портрети, ліричні натюрморти з зображенням тендітних примхливих  квітів,  романтично забарвлені краєвиди, сповнені неясних натяків і недомовленостей.  Митець виділяв із потоку життя те, що хвилювало і збуджувало його творчу уяву. Прикметні якості цих мистецьких праць - особлива делікатна палітра, творена відтінками стишених, ”угамованих” кольорів, елегантна малярська пластика, вишукана гра фактурних співвідношень.

      Небайдужий до найрізноманітніших проявів буття, Василь Беца засобами мистецтва прагнув зрозуміти і осягти життя. Його художницький погляд був сповнений змісту поета-філософа, що відкрив свої особистісні життєві і мистецькі істини і намагався  представити їх світові.

     2013 року обірвалося мистецьке соло художника, та твори митця живуть, прикрашають музейні збірки та приватні колекції поціновувачів захоплюючи  вишуканою естетикою малярського вислову.                                                                                    

 

10.01.2024р.
Василь Сідак – Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка 2008 року.

Василь Сідак – Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка 2008 року

     2024 рік – рік 210-річчя від дня народження славетного Кобзаря Тараса Григоровича Шевченка. До цієї дати в березні поточного року в країні, яка веде справедливу боротьбу за свою незалежність, готується чимало масових та просвітницьких заходів. Цей ювілей Великого Кобзаря – привід ближче познайомитись з Лауреатами Державної, а тепер Національної премії імені Тараса Шевченка. Закарпатська земля дала добрий врожай на ниві культури, літератури та мистецтва. Знайомимо із творчими портретами своїх носіїв високого титулу Лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Ім’я Василя Сідака (нар.1947) – художника, скульптора, різьбяра, майстра народного мистецтва України добре відоме в Україні та за межами нашої країни.

    Член НСХУ з 1999 року, Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка з 2008 року, Лауреат обласної премії імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі (2007 рік) -  Василь Сідак – наш земляк із села Середнього. Його мала Батьківщина – мальовнича гірська Воловеччина. Тут художник народився в селі Жденієво 10 січня 1947 року. Стрімкі полонини, загадкові смереки дитинства розбудили творчу уяву і фантазію Василя. Рано захопився народним мистецтвом, різьбленням, конструюванням. Відчувши потяг до роботи з деревом, обрав різьбярство своїм фахом. Професійну освіту здобував у єдиному в Закарпатті Ужгородському училищі прикладного мистецтва. У 1968 році з успіхом закінчує цей навчальний заклад. В. Сідак одержав диплом художника – майстра з художньої обробки дерева. Після служби в лавах радянської армії спробував себе у викладанні різьбярства у спеціальному фаховому училищі. Працюючи над творами – взірцями сувенірної продукції, Василь Сідак не полишав своєї мрії про повновартісний самостійний авторський твір дерев’яної пластики.

    Творчість чудових учителів Івана Гарапка, Михайла Поповича, Василя Свиди розкрила йому народні витоки скульптурного образотворення. Особливо цікавила Василя Сідака технологія та специфіка створення круглих скульптур та рельєфів. З роками художник реалізується як майстер у стилізації художнього узагальнення.

    Мистецький доробок талановитого різьбяра з часом стає концептуально цілісним, хвилююче-життєвим та актуальним. У реалізації задуму автора особливої ваги набувають акценти та деталі, що дуже близькі за проявом до народної творчості. Не просто постать, а ціла галерея фігур, а також анімалістичні образи, наділені певними конкретними рисами та вагомими художніми завданнями. Поява їх у творчості Василя Сідака логічно і чуттєво вмотивована.

    Своєрідна філософія скульптора – постійний, тривалий Рух: до мети, до народу, до ідеалу. Динаміка розвитку людини на Землі через глибину постаті Ісуса Христа – джерело тривалих уважних роздумів-розмірковувань В. Сідака над Істиною, Добром, Життям. І раптом, несподівано для глядачів, представлена у скульптурних рельєфах панорамність чотирнадцяти «стацій» - зупинок в дорозі до Голгофи. Твори ілюструють індивідуальне авторське сприйняття християнських цінностей, їх апробацію у власному сакральному житті. Образи Ісуса Христа, Діви Марії, Вероніки, віруючих, створені у цьому циклі, співвідносяться з євангельськими фабулами. З виразною драматичністю та експресією виконані сцени останньої земної ходи Ісуса. Падіння, рани, сльози, кров означили цю мученицьку стезю. Пластика фігур та особлива ритміка рельєфних площин дуже реалістично передають відтворені автором, глибоко обдумані і прожиті серцем трагічні події з історії становлення і утвердження християнства.

     Мотив усієї творчої біографії художника – міцно триматися вивіреного рідним народом шляху. В. Сідаку це вповні вдалося. Успіх супроводжує творчі пошуки скульптора від виставки до виставки. 1995 рік приніс автору мистецьку премію ім. Данила Щербаківського, звання майстра народного мистецтва України, у 2003 році отримав премію Катерини Білокур.

    Майстер-різьбяр відомий і за межами нашої країни. Твори його прикрашають храми Польщі , Угорщини (статуя угорського короля Іштвана і місті Тая), Білорусії.

     Творчість Василя Сідака є щирим мистецьким даром рідному краю, його працьовитим людям, своїй сім’ї. Традиції і сучасність – це звучить у станковій пластиці обдарованої щастям творення людини, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка Василя Сідака упродовж його творчого життя в сучасному мистецтві Закарпаття.

     Творчість Василя Сідака – художньо-образне втілення ідеї національного буття в дерев’яній пластиці. Його твори пройняті щирістю, етнічним ментальним баченням. Різьбяр витворив світ не бутафорним, а наповненим живим струменем безконечності життя, привабливою радістю і смутком…Один із творів дерев’яної пластики зберігається у колекції Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

Заступник директора з наукової роботи Людмила Біксей

22.12.2023р.
Презентація книги "7 художників Закарпаття єврейського походження"


05.01.2023р.
Подяка.
Щиро вдячні громадській організації «Всеукраїнське об’єднання «КОЛОМЕДІА» та її німецьким друзям-доброчинцям за велику турботу та  велику допомогу нашому  музею в ці тяжкі роки російсько-української війни.

Ми отримали від Вас величезний ящик з інструментами Scheppach-Germany TB200 Werkzeugkoffer з 141 складовою, сходовий візок Fetra Ttansportgerate на 200 кг вантажів, 10 павербанків ( Intenso PD20000 ) та  3 цифрових термо-гігрометра TFA Dostmann.

Ваші подарунки будуть довгий час служити  та  допомагати  у  роботі в нашому музеї та нагадувати про Вас і Вашу благородну справу  благодійності  в  тяжкі для нас часи.

З повагою і вдячністю від всього трудового колективу Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая.
01.01.2024р.
Вітання з днем народження!

Вітаємо заслуженого художника України Антона Ковача з днем народження та Новим роком!

30.12.2023р.
Різдвяно-новорічні розваги.

                                           Різдвяно-новорічні розваги

                У святочну пору на вечірніх зібраннях молоді влаштовували театралізовані забави з горбатою бабою та раком. Бабою одягався парубок у вивернутий кожух, під який на спину накладали «горб» (подушку чи хустку з клоччям), голову замотували в якусь онучу, лице обмащували сажею, в руку давали кийка. Спочатку веселилися в хаті, потім висипали на вулицю. Треба було когось налякати, тому йшли в протилежний куток села, де на бабу чекав «горбатий дід». Баба гучно віталася з ним і розпочиналася гулянка спільна. Співали та одягалися в рака:

Танцювала риба з раком,

А петрушка з пастернаком,

А морквина з буряком,

А дівчина з козаком.

31 грудня святкували свято Маланки.

У цей день треба було бути щедрим. До святкових страв зазвичай входили різноманітні пироги, книші, гречані вареники – із сиром, грибами, маком. Ними обдаровували щедрувальників. Проте існувало застереження: на Новий рік нічого не пекти, бо цілий рік тебе пектиме. Свинина на новорічне свято не була обов`язковою. Іноді на Маланки знову варили другу кутю. В такому разі вечір останнього дня року називається щедрою кутею.

Юрій Герц «Маски».

Юрій Герц «Коляда по селу».

27.10.2023
Презентація журналу "Антиквар"

«Закарпатський епос Володимира Микити».

Презентація журналу «Антиквар» №132.

 

Рік, що відходить з планети, вінчається прекрасним масовим заходом у залах ЗОХМ ім. Й. Бокшая. Напередодні Нового року 2024 відбулася презентація журналу «Антиквар» №132 «Закарпатський епос Володимира Микити», присвячена народному художнику України, академіку НАМУ, лауреату Національної премії ім. Т. Шевченка Володимиру Микиті (1931 р.н.).

Як проголосила у своєму виступі головна редакторка журналу «Антиквар» Ганна Шерман: «Ідея була така – Володимир Микита – епоха. У його житті – щасливе продовження великих закарпатських митців. Цей феномен митця є глобальним. Микита – діючий майстер закарпатської художньої школи». Запрошеною редакторкою номера є Олена Юрченко-Микита, донька мистця, мистецтвознавець. Вона розповіла про реалізацію проєкту цього номеру журналу, як все народжувалось і було.

Виступили автори різних розділів та статей журналу, присвяченого Микиті: Франциск Ерфан – директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, лауреат премії імені Імре Ревеса,

Олена Приходько, заслужена діячка мистецтва, завідуюча експозиційним відділом музею,

Михайло Сирохман, художник-графік, педагог,

Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства, проректор з наукової роботи Закарпатської академії мистецтв,

Вікторія Манайло-Приходько, завідуюча філіалом «Меморіальний будинок-музей Ф.Ф. Манайла»,

відомий лікар та колекціонер Юрій Небесник,

директор Мукачівського замку «Паланок» Михайло Белеканич,

меценат Мирослав Балдіс. Вони акцентували на ролі та місці народного художника України Володимира Микити в культурі нашої країни та закарпатській школі живопису зокрема. Спогади Володимира Микити були не тільки біля мікрофону в залі музею. У своєму 92-річчі Микита постав як історик мистецтва та укладач власного життєпису у 132 номері журналу.

Атмосфера була святкова і родинна водночас, адже упродовж десятиліть  Володимир Микита – «маляр Микита» як він себе сам називає – служить рідному народу і Батьківщині правдою свого мистецтва. І суспільство віддає йому любов та повагу за це служіння громаді та людям. Колектив музею щиро вдячний самому народному художнику України Володимиру Микиті та всім, хто мав дотик до цього передноворічного свята в музеї.

27.12.2023 о 15:00 год
"Закарпатський епос Володимира Микити". Презентація журналу "Антиквар" №132

https://www.facebook.com/events/918235719658982/?__cft__[0]=AZXkqUb7cqcsqjOQRp8ZASEj2kdb9HaYn0DH2cpmcOy8oqAIx4xV0_uhqwXg92tvzU7b3VsqdwXbOgI1C0dN5HrV1ilLQIR97FpnBU1Pp9RgvSWrnY-eyBo5rkT4d-5YwjMUEGEyn73H8ba9Ia_Ct5_dGdkJK_Pk-xr7qKzpHpN-UlP0Ju-lHPMmkf7Bszjcn8w&__tn__=-UK-R 

https://www.facebook.com/events/918235719658982/?ref=newsfeed&__cft__[0]=AZXkqUb7cqcsqjOQRp8ZASEj2kdb9HaYn0DH2cpmcOy8oqAIx4xV0_uhqwXg92tvzU7b3VsqdwXbOgI1C0dN5HrV1ilLQIR97FpnBU1Pp9RgvSWrnY-eyBo5rkT4d-5YwjMUEGEyn73H8ba9Ia_Ct5_dGdkJK_Pk-xr7qKzpHpN-UlP0Ju-lHPMmkf7Bszjcn8w&__tn__=H-R 

Розробляючи структуру номера, ми подбали про те, щоб мистецтвознавчі статті поєднувалися
в ньому з розповідями колекціонерів, коментарями музейних
співробітників і художників різних поколінь. А ядром видання
зробили батькові спогади, проілюстровані його власними творами,
фотографіями та листами з архіву Музею Володимира Микити.
Через ці живі, насичені цікавими
подробицями оповіді розкриваєть історична доба, на яку припала більша частина життя й творчості митця, стають зрозумілішими певні явища та процеси, що відбувалися в закарпатському регіоні та українській культурі загалом.
В презентації візьмуть участь:
Олена Юрченко-Микита, запрошений редактор випуску журналу «Антиквар», мистецтвознавець, науковий співробітник Національного науково-дослідного реставраційного центру України;
Олена Приходько, завідувачка експозиційним відділом Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая;
Михайло Сирохман, мистецтвознавець, викладач Закарпатської академії мистецтв;
Мирослав Балдіс, власник санаторного комплексу «Деренівська Купіль», колекціонер і підприємець;
Вікторія Манайло-Приходько, завідувачка меморіального будинку-музею Федора Манайла, філії Закарпатського обласного художнього музею імені Йосипа Бокшая
Михайло Белеканич, директор Мукачівського історичного музею (замку «Паланок»);
Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства, проректор з наукової роботи Закарпатської академії мистецтв;
Юрій Небесник, колекціонер і меценат, лікар – завідувач реанімаційним відділенням Ужгородської дитячої міської лікарні;
Володимир Микита, народний художник України, дійсний член Національної академії мистецтв України.
Модератор:
Ганна Шерман, головний редактор журналу «Антиквар» 
25.12.2023 р.
Різдво Христове.

     Різдво.

     Коли Ангел Господній повідомив радісну звістку про народження Спасителя світу, вмить пристала до нього велика сила небесного війська, що хвалила Бога і промовляла: «Слава на висотах Богу і на землі мир»… Кажуть, що ці ангели були першими колядниками – вісниками приходу на цей світ Спасителя.

   Диво різдвяного фольклору, а саме колядок, полягає в тому, що за простими словами й думками приховується глибоко символічна інформація про світовідчуття людини, пріоритети її буття й мірила моральних цінностей. Найдавніші колядки, записані на українських теренах, осмислюють вічні питання: що ж нам було зі світа початку? – Не було нічого, їдна водонька…

    У фольклорному містичному просторі різдвяного свята, що розгортається між небом та землею, головними осередками буття є родина, господарське подвір`я, поле.

   Увесь великий світ сприймається через селянський вимір. У цьому світі ясне Сонце – господиня, ясен Місяць – сам господар, дрібні зірки – їхні дітки, а за плугом ходить сам Господь Бог. На таку родину, чия власна праця є умовою її існування, закликали достаток, успіх, багатство й щастя: щоб і корови потелились, і телята народились, і грошей як полова, і жінка чорноброва.

   Чутливі до всіх перипетій життя, колядки увібрали в себе нездоланну віру в допомогу Спасителя, який здійме всі окови, зішле свободу нашому народу. І до самого кінця різдвяного часу від хати до хати лунало радісне звіщання.

   Яскравий прикладом відображення у мистецтві теми Різдва та різдвяного фольклору є творчість народного художника України Ф.Ф. Манайла (1910-1978). Художник використовує філософічну складність компонування численних сцен свята. Для передачі і визначення категорії часу, його плинності, лінійності та ритмічної пульсації використовує найбільш гармонійну у нашому Всесвіті геометричну фігуру – коло. На Землі усе йде по колу, адже циклічний ритм життя рухається по колу. Тому люди на іншій півкулі зображені вверх ногами, тобто навпаки. Пращури називали Сонце Колядою. Воно йшло колом навколо уявної Землі. Без сумніву, Манайло знався на астрономії і проходження через певні параметри зоряного неба ряду світил в певні пори року відображені у його творах «Коляда» 1968 рік та «Коляди» 1969 рік. Ф. Манайло зображає ідеальний світ ідеальної людини. Доказом цьому служить заповнений живописний простір твору Коляди. Аналогічно до народних вишивок – символів, митець використовує символіку інформаційних блоків для відтворення різдвяного таїнства. Сакрал життя пульсує між дзеркалами добра і зла – так вірував народ.

22.12.2023р.
Концерт "Пісенні орнаменти".

22 грудня у Закарпатському обласному художньому  музеї ім. Й.Бокшая відбувся концерт "Пісенні орнаменти" студенток 1-го курсу Ужгородського музичного фахового коледжу ім.Д.Є.Задора, спеціалізації "Спів". Клас викладача Славець Людмила Іванівна.

21.12.2023р.
Відкриття виставки "Зимовий вернісаж".

Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені Імре Ревеса щорічно організовують виставку в час адвентського періоду під назвою «Зимовий Вернісаж». Вже більше 10-ти років традиційна виставка експонується у Закарпатському обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая. У виставкових залах музею відвідувачі можуть побачити понад 60 робіт від 23 художників.

У залах намагалися представити художні роботи, твори в тематичних групах. У головному залі стіни здебільшого прикрашені пейзажами, портретами та натюрмортами в стилі «Закарпатської школи живопису» (представлені роботи художників: Яноша Кліси, Тіберія Віллашека, Франциска Ерфана, Петра Матл, Степана Шолтеса, Роберта Товта, Золтана Гоголи, Ендре Гіді -старшого ), тут бачимо зміну пори року в роботах художників, які представляють прекрасний букет тем природної краси Карпат. Також у цьому залі можемо побачити скульптуру художника Петра Матла - архангела Михаїла, та керамічні скульптури із зображенням жіночих фігур Ендре Гіді-старшого.

У другому залі музею можемо побачити роботи представників абстрактного та

нефігуративного мистецтва (представлені роботи художників: Маргарити Берец, Василя Сочки, Наталії Грабар, Аттіли Коприва, Олівії Жігов, Яна-Павло Романа, Влада Габди, Ноемі Русин, Еріки Калитич) та групу робіт малої пластики. У цьому залі представили свої роботи переможці Премії Імре Ревеса, і Стипендії RIT 2023-го року: керамік і графік Наталія Грабар та скульптор Ян-Павло Роман. Запрошеним гостем на виставці був переможець минулорічної Стипендії RIT Ноемі Русін.

Третій, кутовий зал може бути тематично розділено по діагоналі: одна сторона представляє сакральні роботи Юрія Дікуна та Яноша Рейті, поруч з ними повітряні скульптури Ласло Сочки служать перехідними до живопису та графіки, що демонструють душу лісу або зміну кольору лісу та дерев (представлені роботи художників: Дикун Юрія, Яноша Рейті, Василя Сочки, Роберт Товт, Агнеш Кулін). І в останньому залі ми знаходимо декоративні розписи та ілюстративно – графічні твори (роботи художників: Чобо Куташі, Олівії Жігов, Ендре Гіді - молодшого, Агнеш Кулін, Габора Гомокі, Юрія Дикуна, Ендре Гіді – старшого, Яноша Рейті).

Бажаючі можуть відвідати виставку до 22-го січня 2024-го року.

24.12.2023р.
Святий вечір.

 

Святий вечір.

    Минуло понад 2000 років, як за християнською легендою, «Син Божий народився». Вмирали і народжувалися покоління. Історія рухається вперед, але Різдво Христове залишається вічним.

    Святвечір…

    Страви мають бути пісними.

    Не можна лаятись, сперечатись, карати дітей.

    Добре би було повернути всі борги, забути всі кривди.

    Вечеря починалася із запалення воскової свічки.

    На столі 12 страв пісних.

    У хату приходять померлі родичі.

    Тому обов`язкова ритуальна страва – кутя. Її готували на Святвечір, іноді – ще й на Новий Рік, та на вечір перед Водохрестям.

    До куті додавали меду.

    Варили вареники, пироги, пампушки, коржики, качечки.

    Духовність Різдва – у оновлені Світу. Одвічний таємничий акт заповнення порожнечі…

    Хто з людей не мріяв бути заможним? Добробут може принести вовна, хутро, вивернутий кожух, прядиво – волохате, не голе й не убоге. На Закарпатті ґаздиня одягала вивернутого кожуха, коли саджала у піч різдвяний обрядовий хліб – крачун (його не можна було брати голими руками).

    Хліб на столі вважався першою ознакою гостинності.

 Людмила Біксей.

22.12.2023р.
Засідання членів Правління Ужгородськоі міської організації Товариства Червоного Хреста України
Засідання членів Правління Ужгородськоі міської організації Товариства Червоного Хреста України відбулося 21 грудня 2023. Голова організації Валентина Митровцій доповіла про показники організації за напрямками діяльності в 2023 році, про сумлінну роботу команди волонтерок та плани на майбутнє. Про розвиток волонтерського руху, нематеріальну мотивацію волонтерів і їх навчання протягом 2023 року доповів фахівець організації. Члени Правління в своїх виступах зазначили про яскраві позитивні зміни в роботі організації, розвиток організаційної спроможності і про ту величезну роботу, яку проводить команда сумлінних волонтерок щодня, допомагаючи бенефіціарам, які звертаються по допомогу. Дякуємо всім хто долучився до цього заходу, всіляко підтримував і сприяв нам у виконанні статутних завдань Товариства у 2023 році.
20.12.2023р.
"І в час воєнної негоди писемна нива наша родить".

І в час воєнної негоди писемна нива наша родить.

        У переддень обласного свята-виставки «Книга-фест 2023» у філіалі Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» відбулось зібрання шанувальників художнього слова, письменників, видавців, науковців з нагоди відкриття виставки видань закарпатських літераторів та їх колег-українських творців художнього слова із Пряшивщини, що вийшли в світ у 2023році.

22.12.2023р.
Презентація книги «Сім художників Закарпаття єврейського походження»

22 грудня 2023р. у філії ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» відбудеться презентація книги «Сім художників Закарпаття єврейського походження», автор - Олена Меленевська, старший науковий співробітник музею Шолом-Алейхема (музей історії м.Києва). Презентація книги супроводжується камерною експозицією творів Наума Рєпкіна та Олександра Федяєва. Запрошуємо всіх поціновувачів мистецтва на зустріч з автором книжки.

Початок о 14.00.

19.12.2023р.
Тематична виставка КОЛЯДА у творах Ф. Манайла

тематична виставка

КОЛЯДА

у творах Ф. Манайла

Втілення поетичного фольклору  є  одним із  головних завдань творчої програми Федора Манайла. Адже основа його мистецтва, генеза його творчої індивідуальності насамперед в органічному, найтіснішому зв’язку зі  світоглядом, мистецтвом, культурою краян. Він зумів зберегти  міцні духовні зв’язки з прадавньою живучою системою народних звичаїв, обрядів, уявлень і перекласти їх мовою  модерних образотворчих засобів.

18.12.2023
Відкритий концерт студентів 1-4 курсу Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора. 2 частина.

18 грудня, у великому залі Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відбувся відкритий концерт студентів 1-4 курсу Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д, Задора. Звучали різні за жанром твори - від народних пісень і щедрувань до класичних творів. Концерт складався з двох частин.

18.12.2023р.
Відкритий концерт студентів 1-4 курсу Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора. 1 частина.

18 грудня, у великому залі Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відбувся відкритий концерт студентів 1-4 курсу Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д, Задора. Звучали різні за жанром твори - від народних пісень і щедрувань до класичних творів. Концерт складався з двох частин.

21.12.2023р.
"Зимовий вернісаж". Відкриття виставки товариства ім.Імре Ревеса
15.12.2023
Параскева П`ятниця. Дні тижня.
14.12.2023
Концерт студентського хору Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора "Україно - квітко моя"

Дуже символічно та знаково, що у цей день - 14 грудня - попри п`ять повітряних тривог над територією всієї України відбувся благодійний концерт студентського хору Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д, Задора під назвою "Україно - квітко моя". Звучали різні за жанром твори - від народних пісень і щедрувань до класичних творів.

14.12.2023
Молитва за Україну, за здоров`я та силу всіх громадян та воїнів, які захищають Батьківщину. Панихида за померлими воїнами, родичами, тими, які в полоні, поранені, що пропали безвісти

14 грудня 2023 року, об 11:00 у каплиці Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая відбулася молитва за Україну, за здоров`я та силу всіх громадян та воїнів, які захищають Батьківщину. Панихида за померлими воїнами, родичами, тими, які в полоні, поранені, що пропали безвісти, молебень за упокій загиблих воїнів, захисників України. Службу провів отець Ростислав. Вічна пам`ять Героям!

12.12.2023р.
РЕАЛІСТИЧНІ І АБСТРАКТНІ ВІЗІЇ ВАСИЛЯ ГАНГУРА (1945-2005).

Вихованець Ужгородського художнього училища та Одеського педінституту (факультет образотворчого мистецтва) В.Гангур вже свої перші самостійні кроки в царині образотворення починав з формування власного стилю, свідомо “обминаючи” формальні запозичення та сторонні впливи. Він швидко виозначився як  митець з  власним спектром сюжетно-тематичних зацікавлень, особистісною системою малярських візій  та образно-настроєвих тлумачень. Уродженець живописної Хустщини, він, як і більшість митців Закарпаття, захоплювався одним з найпопулярніших в краї жанрів -  краєвидом. В своїх пейзажних композиціях живописець, душа якого була відкритою красі і гармонії світу, незмінно демонстрував глибоку духовну традиційність, укорінену в напрацюваннях корифеїв закарпатського малярства, поєднуючи її з особистісним світовідчуттям, і індивідуальними формами зображальної лексики. 

Презентація нової книги відомого українського дитячого письменника-казкаря Василя Шкірі «Пригоди бджілки Джавеліна та її друзів».

В обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулась презентація нової книги відомого українського дитячого письменника-казкаря Василя Шкірі «Пригоди бджілки Джавеліна та її друзів». Василь Васильович від щирого серця подякував й Літературному музею. Тепер колекція В.Шкіри стала ще вагомішою.

Серед нових книжкових експонатів літературного музею збірка антологій поезій польських поетів Леопольда Стаффа, Владислава Бронєвського, Юліана Тувіма, Константи-Ільдефонса Галчинського, які переклала  на українську мову Олександра  Козоріз та переклад повісті видатного польського письменника Яна Парандовського «Сонячний годинник», теж у перекладі Олександри Козоріз.

Обидві книжки вийшли в серії «Між Карпатами та Татрами»  (№№36,39), засновником якої є  кандидат філологічних наук, доцент кафедри словацької філології УжНУ, член Національної Спілки письменників України Тетяна Ліхтей.

Зазначені книги, як і інші подаровані музею видання складуть книжкову виставку під орієнтовною назвою «Дорогу до читача продовжуємо спільно». 

08.12.2023
Чергове надходження до колекції філіалу ЗОХМ ім. Й.Бокшая "Народний літературний музей Закарпаття"

Учора,  7 грудня колекція філіалу ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» збагатилась книжковими новинками, які подарували їх автори.

 

Всупереч усіляким труднощам з-під пера письменників, науковців, журналістів, перекладачів краю виходять нові цікаві книги.

           

Доктор історичних наук, професор УжНУ, член Національної Спілки письменників України Сергій Федака із дарчим написом подарував музею унікальну книгу «Державотворчі процеси у Карпатській України (1938-1939). Хронологія подій. Бібліографія. Її він написав у співавторстві зі своїм колегою – доктором історичних наук, професором, колишнім ректором УжНУ Миколою Вегешем.

07.12.2023
Молитва подяки біля релігійної картини Йосипа Бокшая


07.12.2023
Книжкові подарунки Олени Пекар

Книжкові подарунки від Олени Пекар

      Як уже повідомлялося, в обласній дитячій бібліотеці з великим успіхом пройшла презентація нової поетичної збірки для дітей «Сонечко і лошатко» відомої закарпатської письменниці Олени Пекар. Присутні на цьому святі поетеса і педагог Оксана Синьоока, видавець Олександра Гаркуша, представниця Ужгородського клубу «ZONTA» Олена Біланіна, завідуючий філіалом Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» Василь Густі, працівники зазначеної бібліотеки подякували авторці за чудовий подарунок дітям, який вони отримали дуже доречно – напередодні Святого Миколая.

      Підтвердженням сказаному були дуже щирі, талановиті виступи учасників дитячої театральної студії Закарпатського обласного театру ляльок «Бавка» та учнів 2-А класу Ужгородської ЗОШ №1 на урочистостях уперше прозвучала пісня «Ішов лісом їжачок» (автор музики вчителька Ужгородської ЗОШ № 1 Наталія Пуля).

     Олена Василівна Пекар у відповідь щиро подякувала присутнім і подарувала авторський примірник із підписом обласній дитячій бібліотеці,  Ужгородській ЗОШ №1, обласному ляльковому театру «Бавка» та філіалу ЗОХМ ім. Й. Бокшая « Народний літературний музей Закарпаття».

     До речі, як наголосив Василь Густі у народному літературному музеї уже є ціла колекція книг Олени Пекар. Збірка «Сонечко і лошатко» належно збагатять її кількісно і якісно.

     А через день, 06 грудня, у свято Миколая Олена Пекар подарувала Народному літературному музею ще одну свою книжку – збірник поезій «Симфонія життя», яка вийщла в ці дні в Ужгородському ТОВ «Патент». Автор передмови Василь Густі.

     

06.12.2023
Привітання ЗСУ

Дорогі захисники і захисниці! Сердечно вітаємо із Днем Збройних Сил України!

Впевнені: Небесне воїнство, всі сили світла переможуть темряву, а Архістратиг Михаїл героїчно поборе підступного змія.

    Мистецьке привітання від художнього музею – ікона 17 століття роботи Іллі Бродлаковича з Мукачева з зображенням Архангела Михаїла «Архангел Архистратиг Михаїл» з колекції нашого музею. Слава Україні! Героям Слава!

06.12.2023
Всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція "Національний тиждень читання" у філіалі ЗОХМ ім. Й. Бокшая "Народний літературний музей Закарпаття". Літературна година-екскурсія з учнями Ужгородського ліцею ім. Василя Гренджі-Донського

Книга єднає покоління

Філіал ЗОХМ ім. Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» бере активну участь у Всеукраїнській інформаційно-просвітницькій тематичній  акції «Національний тиждень читання», яка триває з 4 грудня 2023р.

У її рамках відбулась Літературна година з учнями Ужгородського ліцею ім. Василя Гренджі-Донського. Завідувач музею, письменник Василь Густі розповів присутнім про особливості літературного процесу на Закарпатті, вагомий внесок майстрів художнього слова краю у духовну скарбницю України. Літературна година пройшла у формі своєрідної екскурсії. Присутні називали пам’ятки, барельєфи, меморіальні дошки, встановлені на честь письменників різних поколінь і часів - від фундаторів української  літератури на Закарпатті у 1920-1930-і роки Василя Гренджі-Донського, Федора Потушняка, Августина Волошина – політичного діяча і письменника та інших -  до видатних майстрів слова сучасності - лауреатів Національної премії України ім.Т.Шевченка Івана Чендея, Петра Скунця, Дмитра Креміня… А далі йшла  розповідь про їх творчість і вагомий внесок у творення і розбудову незалежної України. На таких прикладах учні  переконувались наскільки  вітчизняна книга консолідує українське суспільство, людей різних поколінь.

Учителька української мови і літератури Терезія Сокач щиро подякувала від імені своїх учнів за цікаву і змістовну зустріч.

У ці дні передбачені у Народному літературному музеї такі ж літературні години із учнями й   інших навчальних закладів м.Ужгорода.

                                                                                      Василь ГУСТІ

05.12.2023
ЖИВОПИСНІ ОДКРОВЕННЯ АТАНАСА ФЕДИНЦЯ (1936-2012)

        „Кожний твір – це сповідь, духовне одкровення митця” – в цих словах закарпатського художника Атанаса Фединця, другою батьківщиною якого стала угорська земля, з якою міцними узами була пов’язана його родина, криється сенс його креативності. Безхитрісні і чистосердні, по дитячому щирі і відверті, приязні і добрі полотна живописця, медика за освітою, полонять численних поціновувачів його таланту. Незаперечним є ствердження, що лікар зцілює тіло, а художник – лікує душу. Поєднання цих високих талантів, цих шляхетних чеснот у одній особі – то великий дар Божий, велика милість Творця.

         Атанас Фединець народився на Закарпатті – „Сріберній Землі”, як тоді поетично називався цей чудовий мальовничий край, у сім”ї знаного хірурга Олександра Фединця. Здобувши вищу медичну освіту, він сформувався, як різнобічно обдарована особистість у творчому інтелектуальному середовищі невеличкого міста Ужгород, відомого на той час своєю європейськістю на теренах Радянського Союзу. Він приятелював з відомими художниками, артистами, поетами, музикантами, що значною мірою сприяло становленню і розвитку його індивідуального естетичного світогляду. Від зачатку Фруці (творчий псевдонім митця, яким він підписує свої твори) захоплювався художньою фотографією, досягши в цій царині значних професійних успіхів, демонструючи свої праці на найвищих європейських фотофорумах.

       Образотворче мистецтво, серед якого Фруці зростав, адже родинний будинок був наповнений витворами кращих взірців крайового живопису, стало органічною часткою його життя. Сам захопився малярством уже в зрілі роки, коли приїхав до Угорщини на постійне місце проживання у 1980 році. Хто зна, може ностальгійні спогади про манливу принаду карпатських краєвидів, серед яких промайнуло дитинство, пролетіли юні роки і прийшла пора змужання, стали для нього джерелом натхнення. А може нові враження  від безкраїх степових ландшафтів та чарівність затишних придунайських місцин надихнули його на творчість, спонукали взятися за фарби, аби втамувати спраглу до краси душу. Як би там не було, але малярство стало суттю і змістом його життя. Кожну вільну хвилину він проводить за мольбертом із пензлем в руці. Художнику не бракує фантазії. У його творчій уяві народжується безліч ідей – звичних і несподіваних, інтригуючих і розважливих, бентежних і заспокійливих.

       

      А.Фединець пробує себе у різних жанрах: з успіхом працює у мистецтві портрету, є автором талановито написаних пейзажів та натюрмортів, сміливо береться за вирішення непростих образотворчих завдань живописної сюжетної оповіді. Портретна галерея митця позначена глибоким психологізмом образів. Основну увагу художник приділяє погляду, очам моделей, у яких віддзеркалюється внутрішній світ, характер портретованих – зосереджених і мрійливих, веселих і сумних, скромних і зверхніх, добрих і не дуже... Автопортрети живописця – це чистосердні сповіді перед глядачем, в них висвічується напружене творче  життя художника, людини, що вміє глибоко співпереживати горе ближнього, тішитися його радостям, людини, що усвідомлює високість місії творця.

       Як і портрети, краєвиди та натюрморти живописця захоплюють своєю емоційною наповненістю. Небагатослівні  та лаконічні вони позначені особливою виразністю силуетного письма, декоративною організацією картинної поверхні.

       У сюжетних композиціях автор послуговується мовою знаків і натяків, символів і алегорій, метафор і гіпербол, щоразу слушно добираючи суголосну творчій ідеї зображальну стилістику, демонструючи при цьому добру обізнаність з мистецькими набутками провідних майстрів сучасної образотворчої культури.

        У ранніх мистецьких спробах А.Фединця виразно простежується відгомін художніх традицій закарпатського малярства, чітко прочитуються творчі орієнтири та стильові запозичення. Втім, це ні в якому разі не знижує естетичної якості авторських робіт. Творчі звернення до  зображальної лексики  старших колег - Ф.Манайла, А.Кашшая, А.Коцки, В.Микити шліфували художній смак, були добрим вишколом на шляху до власних мистецьких відкриттів. Неповторність живописного мовлення Фруці - у поєднанні, здавалося б, несполучних ознак: вправної фаховості і формовияву наївного народного мистецтва. Автор беззупинно експериментував – формою, кольором, фактурою. За його твердим переконанням, художник закінчується там, де припиняється творчий пошук. 

30.11.2023р.
МАЛЯРСЬКІ РОЗДУМИ МИКОЛИ МЕДВЕЦЬКОГО (1930-2008)

Мистецтво Миколи Медвецького – відомого закарпатського майстра пензля, художника високо професійного, вирізняється своєю поглибленою аналітичністю, інтелектуальністю,  особливою виваженістю і добірністю образотворчого мовлення.                     

Народжений в Ужгороді  в освіченій інтелігентній сім’ї, він після закінчення Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва, разом з дружиною, талановитим живописцем Едітою Медвецькою повертається в рідне місто. Подружжя  стає органічною часткою  творчого  життя краю, їх мистецька присутність в товаристві закарпатських художників  стала знаковим з’явленням  в розвою крайової   художньої школи .

01.12.2023 р.
Святого Миколи Зимнього

   Помітна віха передріздвяного календаря - свято Миколи Зимнього. Від покоління до покоління передавали оповіді про святого. Переказували, що за свою благочинність він отримав від Бога дар постійно й невидимо перебувати серед людей, чинити справедливість і допомагати у біді. Микола Чудотворець сприяє усім, хто потребує його ласки, своїми молитвами він угамовує бурю на морі, рятує хворих, він піклується не тільки про людей, а й про тварин. У нас поширена західна традиція обдарування не лише дітей, а й дорослих від імені Миколая. На свято випікають миколайчики-тістечка. Їх разом з різкою ставили під подушку. Від Миколи всі починали готуватися до Різдва.

      В образотворчому мистецтві існують дві традиції зображення святого Миколая: східна (в іконописі) та західна (в релігійному живописі). В східній традиції Миколай зображається стареньким дідусем, з борідкою та доброю усмішкою. Святий Миколай західної традиції в історії живопису є носієм релігійної традиції більше ніж соціальної. 

                                                                                                                                                                      Людмила Біксей

01.12.2023
Виставка творів ручної роботи друга музею Тетяни Фолівчук

Разом із завідуючою експозиційним відділом художнього музею, заслуженою діячкою мистецтв Оленою Приходько та співробітником Юлією Лагуновською зробили вітрину передноворічного продажу виробів ручної роботи талановитої майстрині з Ужгорода Тетяни Фолівчук. Кошти від продажу спрямовуємо на ЗСУ. Безмірно вдячні всім, хто завітає до музею і вподобає собі зручну і гарну річ. Дякуємо Тетяні за колекцію. Слава Україні! Героям Слава!

30.11.2023
День святого Андрія
17.11.2023р.
Оглядова тематична екскурсія "Подорож стежками Літературного Закарпаття".


29.11.2023р.
Тематична екскурсія "Літературна подорож Ужгородом".
У філіалі Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая "Народний літературний музей Закарпаття", продовжуються творчі зустрічі у рамках літературного краєзнавства.
Сьогодні, 29 листопада, гостями музею були учні 7-А та 9-А класів і педагоги Ужгородського ліцею "Лідер" Галина Пащук і Олена Фролова.
Завідувач філіалу, письменник Василь Густі провів із ними літературну подорож Ужгородом, розповів про життя і творчість видатних майстрів слова- письменників у честь яких встановлено в обласному центрі пам'ятники, барельєфи, меморіальні дошки, названо вулиці й площі.
29.11.2023
Екскурсія для членів збірної України з програмування

Молоді і талановиті члени збірної України з програмування  відвідали Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая. У складі збірної: Олександр Міцо (Ужгород), Марина Надточій (Кременчук), Андрій Басов (Київ), Степан Сілак (Київ), Максим Федорчук (Житомир). Традиції Києво-Могилянської Академії - живуть і процвітають: освічена та культурна нація - багата нація! Бажаємо успіхів членам збірної команди України з програмування.  

29.11.2023
Розпочинається підготовка до різдвяних свят

Вгадайте, що робить 29 листопада заступник директора з господарської роботи ЗОХМ ім. Й. Бокшая Роберт Гонда? 

- Готується до свята Святого Миколая. Шукає  в мережі традицію зображення західного - католицького - та східного - православного образу найпопулярнішого серед дітей і дорослих святого. Закарпатський обласний художній музей готує на свято багато сюрпризів. 

28.11.2023р.
Екскурсія для студентів третього курсу, економічного факультету, Ужгородського національного університету.

Сьогодні у залах Закарпатського художнього музею ім.Й.Бокшая була проведена екскурсія для студентів третього курсу, економічного факультету, Ужгородського національного університету. Тема зустрічі "Креативний потенціал Закарпаття".

24.11. 2023
Співпраця з науковцями Ужгородського Національного університету

У рамках співпраці ЗОХМ ім. Й. Бокшая та історичного факультету Ужгородського Національного університету. Представники художнього музею взяли участь у розширеному семінарі - попередньому захисті дисертації на здобуття ступеню доктора філософії Кузьми Вікторії Владиславівни на тему "Розвиток музейної справи на Закарпатті у 20 столітті". Матеріали дисертації одержали підтримку та схвалення від усіх представників музеїв, що взяли участь у семінарі. Дисертація спрямовується на державний захист. 

Листопад 2023 р.
ГРАВІРОВАНІ «ДИНЬКИ» ФЕДОРА МАНАЙЛА Виставка творів декоративно-прикладного мистецтва Ф. Манайла у залах меморіального будинку-музею художника

Виставка творів декоративно-прикладного мистецтва Федора Манайла у залах меморіального будинку-музею художника.


Листопад, 2023 р.

23.11.2023
Молебень до 10-ї річниці Дня Гідності та Свободи

У зв`язку з відзначенням 21 листопада поточного року Дня Гідності та Свободи і 10-ї річниці Революції Гідності сьогодні, 23 листопада 2023 року, об 11:00 у каплиці Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая відбувся молебень за упокій загиблих Героїв Небесної Сотні, захисників України, які загинули у російсько-українській війні. Службу провів отець Ростислав. Вічна пам`ять Героям!

21.11.2023р.
До 10-ї річниці Дня Гідності.

До 10-ї річниці Дня Гідності експозиція Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая поповнилась цінним і високоякісним (з огляду на мистецьку вартість) твором засновника крайової професійної пластики Василя Івановича Свиди «Важкий хліб минулого», виконаний в техніці кераміка та різьблення по дереву. Великоформатна композиція розміром у понад три метри зайняла своє гідне місце на експозиційному майданчику першого поверху. Відвідувачі мають можливість ознайомитись з твором, який вперше експонується і зустрічає музейних поціновувачів мистецтва.

       Пластична композиція автора занурює глядача у історичне минуле Закарпаття і розкриває цікаві і колоритні сценки життя і побутування наших земляків, вияснює їх національну самобутність.

10.11.2023р.
Дружній візит наших колег з "Музею мистецтв Кіровоградської обласної ради" м.Кропивницького.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Firene.lyagul%2Fposts%2Fpfbid0atAdnHHAjgVtHHyTWx7gru2aBMCyY7yr39N5DS7E95K4tDThPJ1HYL3FqeHYc5kNl&show_text=true&width=500" width="500" height="729" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe> 

21.11.2023р.
Оновлений графік роботи Меморіального будинку-музею народного художника України А.Коцки

Шановні відвідувачі!

Графік роботи Меморіального будинку-музею народного художника України А.Коцки наступний:

Вівторок-Субота з 10.00 по 18.00

Неділя, понеділок - вихідні дні

(каса музею працює до 17.30)


20.11.2023р.
Пам'яті ЕМІЛЯ ГРАБОВСЬКОГО (1892-1955)

ЕМІЛЬ ГРАБОВСЬКИЙ

(1892-1955)

            Еміліан (Еміль) Романович Грабовський увійшов в історію українського образотворчого мистецтва як оригінальний пейзажист і графік, як проникливий лірик, що оспівав красу закарпатських гір і долин. Його витримані в ніжній колірній гамі, багаті відтінками живописні роботи, реалістичні рисунки — найкращий доказ любові їхнього автора до рідного краю. Кількасот творів Грабовського правдиво відображають типові риси закарпатської природи, розкривають глядачеві її своєрідну красу.

19.11.2023
Вітання з днем народження. Сергій Біба.
16.11.2023р.
Концерт «На крилах класики»
Концерт «На крилах класики» студенток 1 курсу спеціалізації «Спів» Катерини Шпеник та Софії Оксіюк, клас викладача заслуженої працівниці культури України Надії Підгородської.
16.11.2023р.
Презентація книжки Юлії Драгун «Духовний хліб ніколи не черствіє»

«Літа цвіли не просто цвітом…»

    У четверг, 16 листопада 2023р. у філіалі ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» відбулась презентація книжки Юлії Драгун «Духовний хліб ніколи не черствіє». Вона вийшла в світ у видавництві «Карпати». Це книга притч, які варто прочитати і дітям, і дорослим, бо в кожному творі щирість, доброта, людяність – все те, що потрібне, аби вижити і жити у ці непрості часи.

До цієї події у Народному літературному музеї розгорнуто книжкову виставку «Літа цвіли не просто цвітом, а проростали у труді». Її склали видання із щедрого доробку Юлії Драгун, який вона залишила шанувальникам художнього слова. Виставку збагатили фотографії, на яких Юлія Юріївна у колі юних читачів на Тячівщині, Виноградівщині, в Ужгороді.

Про життєвий і творчий шлях Юлії Драгун вели мову: завідувач Народного літературного музею Закарпаття, письменник Василь Густі, редактор книги Борис Кушнір, директор видавництва «Карпати» Віктор Браславець, заступниця директора з наукової частини ЗОХМ ім.Й.Бокшая Людмила Біксей, заступниця директора обласної бібліотеки для дітей Тетяна Вудмаска.

Справжньою окрасою святкової події стали виступи студентів Ужгородської академії культури, які прочитали кілька притч та учнів 3-В класу Ужгородського ліцею №5: Марійки Дем’янчук, Вероніки Покадинець, Анни Товт, Віктора Данка, Богдана Храп’юка, які талановито інсценували казку Юлії Драгун.

Присутні на презентації книги-чоловік Юлії Юріївни Михайло Іванович, сини Володимир і Михайло, які профінансували видання книги, щиро подякували присутнім за високу оцінку, увагу й повагу до творчості незабутньої Юлії Юріївни Драгун.

Завершилась презентація повідомленням, що родина письменниці, видавництво «Карпати», обласна організація національної спілки письменників України встановили щорічну літературну премію імені Юлії Драгун за кращу книгу для дітей.

15.11.2023р.
Виставка «Кримські етюди Ф. Манайла»

Виставка «Кримські етюди Ф. Манайла»

У березні-квітні 1962 р. та червні 1963 р. Федір Манайло лікувався у кримському санаторії «Гірське гніздо» (Алупка). Під час відпочинку художник виконав біля 85 акварельних пейзажів, які умовно об’єднав у серії «Кримські етюди». Якщо умовно арифметично розбити час проведений у санаторії та кількість виконаних етюдів, то виходить, що за день художник малював не менше 2-3 акварелей. Серед акварелей цієї серії є і найдовша графічна робота у творчій спадщині мистця «У підніжжя Воронцовського палацу» 1963 р., розміри якої 160х48 см.

У квітні 1962 року в Алупці на виставці у будинку культури експонував 30 кримських пейзажів. У 1963 році вже більше 50-ти.

За відгуком журналіста І. Неяченко, жителі Криму по-новому побачили рідну природу, не було «знайомої  срібно-зеленої гами, в якій до сих  пір зображали Крим художники, з'явився зовсім новий колорит – сміливий, яскравий, червоно-жовто-синій, фіолетовий.

«Шедевром Манайла-аквареліста» мистецтвознавець В. П. Павлов назвав «Вітерець» акварельний живопис якого «прозорий і водночас густий. У ньому величезні багатства кольору й тону; їх мінлива гра, химерний біг плям, тіней, бліків, що зливаються у переривисте мереживо неспокійного малюнка».

 

 

«Crimean watercolors»

 

In March-April 1962 and June 1963 Fedor Manailo was treated in the Crimean sanatorium "Mountain Nest" (Alupka). During his rest, the artist painted about 85 watercolor landscapes in the "Crimean Etudes" series. If the time spent in the sanatorium and the number of executed sketches are divided arithmetically, it turns out that the artist painted at least 2-3 watercolors per day. Among the watercolors of this series is the longest graphic work in the creative heritage of the artist "At the foot of the Vorontsov Palace" from 1963, the size of which is 160x48 cm.

In April 1962 he exhibited 30 Crimean landscapes at an exhibition in the House of Culture in Alupka. In 1963 there were more than 50.

            Crimean journalist I. Neyachenko wrote: "Crimeans have seen their native nature in a new way. In Manailo's paintings we do not see the silver-green scale in which artists still portrayed Crimea, a completely new color has appeared - bold, bright, red-yellow-blue, purple ".

The art critic V. P. Pavlov called his watercolor painting "Wind" a "masterpiece of Manayla the watercolorist" whose "transparent and at the same time dense. It has enormous richness of color and tone; their changing game, the whimsical running of spots, shadows, highlights, which merge into a discontinuous lace of a restless pattern.

 

14.11.2023р.
113 років з дня народження Адальберта Борецького.

АДАЛЬБЕРТ БОРЕЦЬКИЙ (1910-1990)

 

          Сьогодні виповнюється 113 років з дня народження Адальберта Борецького - найромантичнішого і найпоетичнішого творця закарпатської школи живопису, художника-професіонала, допитливого і вдумливого, спостережливого і тонкого, із  неповторною індивідуальністю і власним місцем у сучасному йому художньому житті. Творчий почерк  митця сформувався на основі синтезу класичної спадщини Італії, імпресіонізму Франції, реалістичної школи Західної Європи, загальнозрозумілій образності народної культури Закарпаття - саме тому полотнам Майстра властива схвильована романтичність, ліризм, чуттєвість та інтимність, довірлива інтонація в діалозі з глядачем.

         Майбутній художник народився 14 листопада 1910 року в містечку Убля (нині Словаччина) в сім'ї учителя.  У 1925 році сім'я переїжджає в Ужгород, а Адальберт з 1920 року навчається в ужгородській реальній гімназії. І вже тоді його шкільні зошити заповнені арабесками, малюнками, миттєвими нарисами, карикатурами на знайомих і близьких йому людей. З 1927 року починається його навчання в ужгородській вчительській семінарії, саме на цей час припадає зародження його дружби з А.Коцкою, Е.Контратовичем, З.Шолтесом (вона триватиме усе життя), і саме тоді молоді студенти починають відвідувати вечірню школу образотворчого мистецтва - "Публічну школу малювання", засновану А.Ерделі, Й.Бокшаєм і Е.Грабовським. Упродовж чотирьох років Адальберт осягає таємниці професійної художньої освіти і теорії образотворчого мистецтва. У цей же самий час викладачі вчать адептів свободі самовираження, пошукам індивідуальності та власного шляху в мистецтві. У ці роки він формується і як творча особистість, і як людина з непростим, складним характером, в якому під зовнішнім спокоєм, неквапливістю і толерантністю ховався вибуховий темперамент

       У 1936 році молодий художник показує свої роботи професорові Празької академії мистецтв В. Новаку і розповідає, що мріє продовжити навчання у вищому учбовому закладі. Проте професор відмовляє його від цього задуму, мотивуючи тим, що академічна школа нівелює його надзвичайний природний дар рисувальника "від Бога". Написання контура фігури однією лінією - вища міра майстерності для будь-якого художника, але не кожному це вдається. У Борецького ця майстерність була закладена самою природою і розвинена роками навчання у Публічній школі малювання. У 1937 році за рекомендацією А.Ерделі, в якій Маестро називає молодого художника одним з  найталановитіших живописців Підкарпатської Русі, Адальберта приймають у спілку художників  краю.

        З 1938 року по 1945 рік, через сімейні обставини, Борецький змушений працювати в школі у Великому Бичкові і, незважаючи на велику завантаженість учителя, продовжує багато й плідно працювати і в живописі, і в графіці. Борецький виступає художником з яскраво вираженою індивідуальністю, зі своїм стилем, інтонацією, світовідчуттям. Його роботи пронизані радістю буття, любов'ю до природи, оптимістичним настроєм і, як наслідок цього, багатою колірною гамою і пластичною свободою малюнка. Пейзажі, натюрморти, портрети, сюжетні полотна повні схвильованості і романтизму і, за влучним ствердженням одного з критиків тих років, "Борецький не стоїть на землі, а підноситься над нею на півметра".

           Після закінчення Другої світової війни художник переїжджає в Ужгород, а його сім'я повертається в Словаччину. Борецький бере активну участь в організації Закарпатського відділення спілки художників України, викладає в художньому училищі, бере участь в усіх художніх виставках в Ужгороді та за його межами. І в цей же  час багато працює над сюжетними тематичними композиціями, пише свої відомі натюрморти з польовими квітами на фоні улюблених яскравих декоративних шалей, створює камерні, наповнені глибоким спокоєм і умиротворенням, пейзажі. Саме в перші повоєнні роки написані його знамениті полотна "Вивезення лісу"(ЗОХМ) і "На лісопункті"(ЗОХМ). І саме в них Маестро проявляє себе як прекрасний композитор і тонкий знавець створення багатофігурних полотен. "Вивезення лісу", виконана в зеленому колориті, вражає багатством відтінків і нюансів основного кольору - від майже чорного до прозоро-салатового. Чудова живописна майстерність, монументальний розмах картини, психологічна насиченість загального емоційного тону твору визначає силу його дії на глядача.

       У 1964 році художник назавжди покидає Закарпаття і поселяється в місті Кошице. Він стає вільним художником. Тривало живе в Канаді, де багато працює і влаштовує виставки своїх полотен, мандрує по Європі, їздить на пленери в Швейцарію, а повертаючись додому виконує замовлення, яких завжди було достатньо. Пише  багато натюрмортів, портретів, краєвидів, ню.

      Адальберт Борецький пішов з життя 12 червня 1990 року, не доживши до свого 80-річчя всього декілька місяців і назавжди упокоївся у Словаччині. Художня спадщина митця зберігається у музейних збірках та приватних колекціях багатьох країн світу. Але в Україні художника ніколи не забували. В історії появи і розвитку закарпатської школи живопису Маестро завжди займав особливе і гідне місце. Не пройде і 10-ти років після смерті художника і його роботи поринуть в Україну. Борецький повернеться у своїх творах на улюблену землю. Творчий і життєвий шлях Адальберта Борецького був усипаний швидше шипами, ніж трояндами, але в його натюрмортах назавжди залишилося буяння живих квітів, в його портретах - повага автора до моделі, а в його пейзажах - романтична схвильована закоханість в рідну землю.

Галина Рижова 

09.11.2023р.
75-річчю Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая присвячується

75-річчю Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая присвячується

     

       Цього буремного 2023 року відомий в Україні та Європі науково- мистецький заклад Закарпаття – Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая (раніше – Ужгородська картинна галерея) – відзначає 75 років з дня відкриття. Суспільна увага до музеїв зберігалася завжди, як і до образотворчого мистецтва на Закарпатті. Духовний провідник і науковець Іларіон Свенцицький стверджував, що освічені народи через кращих своїх представників створювали і зберігали музеї для громадян і їх духовного розвитку.

      З матеріалів науковців Краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького очевидно, що «…20 червня 1945 року Народна Рада Закарпатської України серед низки першочергових рішень ухвалила постанову про відкриття в Ужгороді Народного музею. Будівля Жупанату Ужанського комітату (1809 рік спорудження) цією постановою була закріплена за новоствореним закладом культури та науки. У червні 1946 року Народний музей Закарпаття був реорганізований в історико-краєзнавчий музей другої категорії, а обласній владі (тодішньому облвиконкому на чолі з Іваном Туряницею) рекомендовано передати новому музейному закладу будівлі Ужгородського замку». Там знаходилася на той час військова частина, а до того – католицька семінарія.

      Становлення музейної галузі відбувалося у складний повоєнний час, коли Закарпатська область, як і вся країна, переживала надзвичайну економічну і соціальну скруту, коли новій владі доводилось вирішувати безліч нагальних господарських, суспільно-політичних та організаційних проблем» (джерело – «Науковий збірник Закарпатського краєзнавчого музею», Ужгород. Іва. 2015, стр. 5-6.

     Історія стверджує, що 50-і роки 20 століття – час створення більшості музеїв світу. На той час у світі відбулась капіталізація виробництв і коштів. Були сформовані і діяли грандіозні колекції світових музеїв, як постколоніальні: у Великій Британії, Італії, росії. Усі урядові та спілчанські  делегації, які приїжджали в наш край з Великої України, були вражені рівнем образотворчого мистецтва в краї. Перед закарпатцями гостро постало питання створення не просто галереї, а музею. Інтелігенція краю докладала зусиль по організації та відкриттю музею. Біля витоку створення музею стояли відомі громадські діячі, краєзнавці, вчені, художники Ласло Шандор, Адальберт Ерделі, Петро Лінтур, Петро Сова.

      Картинна галерея, згідно документів, пройшла етапи організації, збору колекції та створення експозиції з 1945 по 1947 рр. Розташувалася у фортифікаційній споруді – Ужгородський замок - з 1947 року, а наступного року – 9 листопада 1948 – були відкриті для публіки відділи творів вітчизняного та західноєвропейського мистецтва. Це обумовлювалося надходженням експонатів в музей з різних установ та закладів країни та науковою та мистецькою класифікацією творів співробітниками музею.

      Згідно архівованих тематико-експозиційних планів, перша експозиція була розділена на мистецтво дореволюційне та післяреволюційне. До першої групи творів – дореволюційне мистецтво – увійшли твори європейських країн: Західної Європи, Центральної Європи, вітчизняного мистецтва, в складі якого опинилися художники-патріархи закарпатської школи живопису - Дюла Віраг, Йосип Бокшай, Еміль Грабовський, Адальберт Ерделі, Адальберт Борецький, Василь Свида, Іван Гарапко, тощо. І це тому, що дата народження їх – кінець 19 століття.

      Перший директор картинної галереї, а відтак художнього музею з 1946 по 1952 – Ласло Шандор (1909-1993) разом з колективом доклав титанічніх зусиль по збору експонатів. Він став засновником сучасної колекції, науково опрацювавши творчість Імре Ревеса, Гавриїла Глюка, Еміля Грабовського, Федора Манайла, Василя Свиди, є автором численних статей про художників Закарпаття.

      Оглядаючи експонати, які вже були в музеї,  відвідувач знайомився з творчістю майстрів реалізму 19 століття – видатних художників росії та України. Експозиції були вибудувані і діяли у відповідності до тематико-експозиційних планів, які донині зберігаються у архіві Закарпатського краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького.

      В межах тематико-експозиційних планів розгорнули експозицію мистецтва Угорщини, яке у краян викликало надзвичайний інтерес. Свого часу співробітники музею Вільгельм Берец та Юлій Сташко зверталися по допомогу, разом з директором музею Ласло Шандором до члена Академії мистецтв СРСР, відомого художника, уродженця Будапешта Ігоря Грабаря з проханням допомогти придбати полотна видатних угорських художників 19-20 століть Імре Ревеса, Ласло Меднянські, Тихомира Маргітая, тощо. Мова йшла про ті твори вищеназваних авторів, які вже були на тимчасовому зберіганні в художньому музеї. Ігор Грабар, вважаючи себе закарпатцем – підкарпатським русином – надавав допомогу керівництву музею та сприяв придбанню творів видатних угорців.

      У шести залах замку розташувалася експозиція. Приміщення були анфіладного типу. Окремі кімнати для окремих розділів. Найбільше запитань викликала колекція мистецтва Закарпаття, яка при поділі на дореволюційне та

післяреволюційне, поділила і біографії, і творчість художників, народжених у 19 столітті. Такі були вимоги щодо суспільно-історичних процесів в країні.

      Знаменною подією в культурному процесі Закарпаття був приїзд у 1955 році Ігоря Грабаря. Приїзд ретельно готувала громадськість та найближча родина митця. Зустріч була щирою і теплою. В Ужгород приїхав Ігор Грабар з дружиною, привіз і подарував землякам 50 своїх графічних аркушів та живописних полотен. Вони стали окрасою нашої збірки. Митець особисто вибудував експозицію своїх творів. Окрема зала Ігоря Грабаря працює в музеї вже понад 60 років. Свого часу у листі до першого директора Національного музею у Львові Іларіона Свенцицького (1955 р.) Ігор Грабар писав, що ідея подарувати Закарпатській картинній галереї колекцію своїх творів жила в ньому давно. Художник добре знав історію нашого краю, тут жив його відомий дід – Адольф Іванович Добрянський (1817-1901)

      Вивчення музейних колекцій сприяла грунтовному дослідженню творчості усіх видатних особистостей, твори яких зберігаються в музеї. Свого часу, а це після 1945 року, - до музейної колекції творів були передані живописні полотна Йосипа Бокшая на релігійну тему від: державних організацій (Ужгородський університет, колись Єпископат), від облвиконкому у 1950-х та 1970-х роках за ініціативою влади, від Державної закупочної комісії, від автора згідно дарчої. Усі твори належним чином документуються.

      Доля сакральних творів Йосипа Бокшая у різні часи існування художнього музею була різною, аж до трагічної, з причин активної боротьби з релігією в суспільстві. Знаходження та зберігання цінних релігійних полотен Бокшая  в музеї врятувало від загибелі ці твори та ікони, які побачили закарпатці вживу тільки у 1991 році з набуттям Україною Незалежності. Це було на ювілейній виставці творів Йосипа Бокшая, присвяченій 100-річчю від дня народження митця. У 1992 році вийшов каталог творів Йосипа Бокшая, який нині сучасники називають «скромним». Силами громадськості не тільки України, а й Словаччини, шанувальниками спадщини корифея, зусиллями Закарпатського художнього музею, укладачами: завідуючою експозиційним відділом О. Приходько та старшим науковим працівником Л. Біксей було досліджено живописну та графічну спадщину маестро та видано каталог творів Йосипа Бокшая, де твори подаються у хронологічному порядку від 1920 року виконання. Зібраний великий матеріал про твори видатного майстра сакрального та монументального живопису Йосипа Бокшая, які зберігаються на території всієї України та Словаччини, запити зроблені в Чехію та Румунію в Національні художні музеї. Музейна збірка творів народного художника СРСР, академіка Йосипа Бокшая станом на 2008 рік налічує згідно каталогу – альбому творів «Йосип Бокшай. Альбом» - Ужгород: Шарк, 2008 р. - 91 твір живопису та графіки.

      Згідно з музейною інструкцією, експонати демонструються в експозиції після наукової обробки шляхом візуальної експертизи, вивчення стилю, манери, письма, особливості мазка, історичних умов написання або створення скульптури, напрямку мистецтва. Не випадково світового рівня мистецтвознавець з Італії Роберто Лонгі щодо наукового вивчення зібрань музеїв сказав, що мета будь-якої експозиції чи художньої виставки – дати правильну уяву про розвиток творчості конкретного митця. Для цього треба завжди звертатися до першоджерела. І чим більша кількість творів різного періоду виконання цього або іншого автора представлена для дослідження, тим ймовірніший стовідсотковий безпомилковий результат атрибуції – визначення авторства твору та об’єкта чи суб’єкта зображення, час виконання, стан збереження, стилістичні ознаки, тощо.

      Таку роботу виконав свого часу Юлій Сташко (1923-1988), який провів атрибуцію портрета і довів, що автором західноєвропейського твору – «Портрет чоловіка» 19 ст. - є художник – угорський майстер з Мукачева Мігай Мункачі (справжнє прізвище – Ліб) (1844-1900 рр.). Твір цей – «Голова фарисея» (1881р.) є підготовчим етюдом до всесвітньо відомого полотна Мігая Мункачі «Христос перед Пілатом», яке зберігається у Філадельфії, США.

      Систематичне наукове дослідження колекцій, нових надходжень, переосмислення життєвих фактів, біографій, творчості викликало потребу  оновлення тематико-експозиційних планів. Згідно цих планів окремо виділено Західноєвропейське мистецтво,  мистецтво Центральної Європи, мистецтво Східної Європи (Словаччина, Польща, Росія), вітчизняне з історичним іконописом та художнім сакральним литвом Східної України, сакральне мистецтво Й. Бокшая, творчість А. Ерделі. Оновлення передбачено для розділу закарпатського мистецтва.

      Саме завдяки спеціалізації та наукового доступу виник і реалізувався в області повнопрофільний художній музей. Так відбувалося у більшості сучасних музеїв, формалізованих на теренах Європи.

      У непростий воєнний рік свого 75-річчя,  Закарпатський обласний художній музей імені  Йосипа Бокшая зберігає та експонує понад 15 тисяч експонатів та складається з базового музею та двох меморіальних та одного музею літератури:

-         меморіальний будинок – музей народного художника України А.А. Коцки;

-         меморіальний будинок – музей народного художника України Ф.Ф. Манайла;

-         Народний літературний музей Закарпаття.

     В умовах війни музейна комунікація загострилася в діяльності всіх складових частинах професійної роботи колективу на здобуття новітніх знань з виховання та навчання патріотів, захисників своєї Вітчизни. Експозиційна діяльність, виставкова, наукова, науково-методична, науково-популярна, фондова, експертного мистецького оцінювання, господарсько-садівнича та інші були спрямовані на мобілізацію всієї діяльності та згуртуванню колективу у важкий воєнний час.

     Для розвитку та виховання нових глядачів в умовах війни та в мирний час наукові працівники опановують комунікативність. Вона полягає в тому, що між користувачами музейної інформації рівень висловлювання у більшості випадків не відповідає рівню реципієнтів. І в цьому ми бачимо важливе завдання діяльності музеїв різного профілю: чи то етнографічного, чи історичного, чи художнього, тощо. Глядачів треба готувати до актуального стану мистецтва.

     Колись, у 20-х роках минулого століття, Закарпаття називали «землею без імені». Закарпаття – не безіменне. Ім`я землі дають люди – яскраві творчі особистості. Це вони одержують щеплення у самовиявленні нації, яка постала перед усіма у власній правдивій історії, перспективному спрямуванні власної духовності, власної долі. З моноліту етносу постають майстри, герої, учителі.

      Художній музей у сучасному світі - це і естетична насолода, і терапія, і комунікація. А також енциклопедія, меморіал, школа, лабораторія, культурний центр.

      Колектив наукових працівників  Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая з філіалами досліджують, вивчають місце сучасного та класичного мистецтва Закарпаття у парадигмі мистецтва не тільки України, а й цілої Європи, бо саме це є шлях прогресу.

      Зусилля науковців спрямовані на ідентифікацію особистостей в культурі та мистецтві, на узагальнення спільних ідейних платформ для спрямування спільних суспільних дій. Іншими словами: поруч та разом з мистецтвом незалежності та гуманізму стоїть біографія, культура та доля нашої улюбленої Сріберної Землі.

 

                                                                                                        Людмила Біксей

 

 

02.11.2023
Михайло Омелянович Попович "In memoriam"

Михайло Омелянович Попович (1930-2011)

      Відомий український скульптор, член Національної спілки художників України Михайло Омелянович Попович вніс вагомий вклад у самобутнє образотворче мистецтво Закарпаття. Символічно і дуже промовисто через його долю і творчість переломилися грозові роки страшної війни, повоєнні роки очікування добра, щастя, мирні будні трудівників. У творчості скульптора Михайла Поповича яскраво прозвучала тема його сучасника.

1 листопада 1930 – у селі Біленький на Херсонщині побачив світ хлопчик Михайло Попович.

1930 року сім’я переїжджає в Харківську область.

У 1943 році році Михайло пішов добровольцем у будівельний батальйон відбудовувати Харківщину.

1946 – вступив до Харківського училища прикладного мистецтва.

1946-49 – навчання в училищі.

1949-55 – навчання у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва. Викладачі з фаху – І. Севера, А. Оверчук.

1955 – 1966 – працював викладачем з фаху Ужгородського училища прикладного мистецтва.

З 1958 – розпочав співпрацю з Костянтином Лозовим (1930-1976), добрим приятелем та колегою з часів навчання у Львові.

1963 – вступ до Національної спілки художників України. Рекомендації дають В. Свида, А. Кашшай, В. Берец.

З 1956 – активний учасник обласних, всеукраїнських, закордонних виставок.

У колекції ЗОХМ ім. Й. Бокшая скульптурні твори М. Поповича зайняли гідне місце. Серед них: «Портрет Йосипа Бокшая» 1985 р., «Побратими» 1975 р., «Старі лісоруби», тощо.

      Відверта сучасність та реальність дерев`яних скульптур звучить нотою етнічної чи народної ідентифікації «Козацькі хрести» 1994. У скульптора М. Поповича постає хрест як символ на прапорі Війська Запорізького козацтва, як ідея обраності Богом, є потужним елементом композиції з чотирьох частин. Ці геральдичні хрести нагадують і натільні хрести козаків, і ті, що постають на могилах.

     7 березня 2011 року закінчилося земне життя талановитої людини, працьовитого скульптора Михайла Омеляновича Поповича. Плоть від плоті свого українського народу, митець з гордістю жив своїми героями, своєю країною, своєю сім`єю. Твори М. Поповича прикрашають музейний простір Ужгорода, Рахова та інших міст Закарпаття та України.

                                                                                                         Людмила Біксей

01 листопада 2023 року -скорочений режим роботи

Комунальний заклад "Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая" Закарпатської обласної ради працюватиме з 10:00 до 15:00.

30.10.2023
У «Народному літературному музеї Закарпаття» презентували альманах «СНІП»

Цими днями на Закарпатті, в Ужгороді відбулося самобутнє свято «Музично-поетичий фестиваль «Файтове божоле». Його основний ініціатор і організатор – ГО «Всеукраїнська поетична родина», яке об’єднало молодих прозаїків і поетів з різних областей України – Харківщини, Чернігівщини, Сумщини, Вінниці, Львівщини, Закарпаття…

25 жовтня 2023
Відкриття виставки творів Василя Свиди (1913-1989)

25 жовтня у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулось відкриття виставки творів Василя Свиди, з нагоди відзначення 110 річниці від дня народження митця.

На відкритті виставки до присутніх зі словами вітання, спогадами про життєвий та творчий шлях художника звернулися: завідувачка експозиційним відділом музею Олена Приходько, голова Закарпатської організації Національною спілки художників України Борис Кузьма, друзі родини  та поціновувачі творчості Василя Свиди Руслан Федько та Лариса Липкань, письменник Василь Гаджега, заслужена працівниця культури Габріелла Андял, заступниця директора музею з наукової роботи Людмила Біксей. 

Виставка відкрита для відвідування протягом місяця. Запрошуємо всіх бажаючих, поціновувачів прекрасного, відвідати виставкові зали музею.

24.10.2023р.
Пам'яті Михайла Івановича Митрика.

Скупі біографічні рядки, за якими ховається, беззаперечно, обдарована людина, що присвятила себе мистецтву. Митрик Михайло Іванович (1933-1999) уродженець Іршавщини – співучої, багатої обрядами та фольклором. Теплий м’який клімат та мальовничі красоти природи ніби спонукають творити. Михайло  з молодості відчував потяг до малювання. Тому й сміливості набрався і поїхав до Києва вчитися. Спочатку це була Київська художня школа: у 1953 році поступив в 11 клас. Навчання в Київському Державному художньому інституті закінчив у 1966 році, факультет художньо-педагогічний. Викладання щасливо сполучалося у Михайла Івановича з творчими пошуками та знахідками.

25.10.2023р.
Відкриття виставки творів народного художника України, лауреата Державної премії ім.Т.Шевченка Василя Свиди

25 жовтня о 15.00 у залах Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відбудеться відкриття виставки творів народного художника України, лауреата Державної премії ім.Т.Шевченка Василя Свиди, присвячена 110-річчю від дня народження скульптора. Виставка проводиться в рамках відзначення 100-річчя заснування закарпатської школи живопису.

19.10.2023р.
Енкаустикографіка Ф.Манайла. До 113 річниці з дня народження Ф.Манайла

Відкриваємо сторінки творчості

До 113 річниці з дня народження Ф.Манайла

Енкаустикографіка Ф.Манайла

У своїй творчості Федір Манайло працював у різноманітних  жанрах та техніках: монументальне та декоративно-прикладне мистецтво. живопис, плакатна та книжкова графіка,  ксилогравюра, монотипія, акварель, вугілля і енкаустикографія.

16.10.2023р.
Вічна пам'ять Василю Станіславовичу Шебі.

Яскрава особистість, очільник Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Тиводара Легоцького Василь Станіславович Шеба закінчив свою земну стезю 16 жовтня 2023 року.

Фахівець вищого ґатунку, сучасний менеджер та організатор музейної справи на Закарпатті, В. Шеба народився 7 січня 1942 року у селі Люта. Життєва дорога Василя Станіславовича добре  описана його колегою – Михайлом Делеганом і опублікована у Науковому збірнику краєзнавчого музею. Щоденна праця над собою, дотримання високих вимог до виконання поставлених завдань були відмінними рисами характеру, загартованого у непростих ситуаціях роботи в Закарпатті та поза його межами. Успішним учителем, краєзнавцем та краєлюбом, істориком та сучасним комунікатором запамятався колегам Василь Станіславович. А ще – дуже тонко відчуваючою мистецтво людиною. Захоплювався малюванням, риболовлею, вихованням внучки. Умів приятелювати, але добре знав межу між дружбою і панібратством.

Закарпатський обласний художній музей ім. Й.Бокшая сумує з приводу смерті колишнього директора краєзнавчого музею Шеби Василя Станіславовича. Імя його вписане в історію культури Закарпаття та України.

Вічна пам'ять патріоту своєї землі, здібному керівнику та щирій людині Василю Станіславовичу Шебі.

 

14.10.2023р.
Вітання з днем народження. Василь Свалявчик.

Світ чудового ліричного обдарування живе у небайдужій душі народного художника України Василя Свалявчика.

Відомий художник Василь Свалявчик народився 14 жовтня 1951 року, у колоритному селі Зняцево на Мукачівщині, на Закарпатті.

1971 року – закінчив Ужгородського училище прикладного мистецтва. Учителі з фаху П.Балла, Ш.Петкі, В.Демидюк.

З 1987 – член Спілки художників України.

1998, 2011 – лауреат обласної премії імені Й.Бокшая та А.Ерделі.

2001 – заслужений художник, а з 2016 – народний художник України.

            У мистецькому просторі  Закарпаття  ім’я народного художника України Василя Свалявчика відоме багатьом краянам. Майстер карерних та епічних пейзажів, поліфонічних натюрмортів, задушевних урбаністичних мотивів Василь Свалявчик утвердив себе як переконаний послідовник і продовжувач традицій закарпатської школи живопису. Митець неспокійної, бурхливої натури і вдачі, Василь Свалявчик любить рідний край, шукає натхнення у горах високих. Мотиви рідного краю – потужна домінанта у творчості відомого популярного художника В.Свалявчика.

            У день народження Василя Петровича, народного художника України, бажаємо щастя, наснаги, довгих років життя та успіхів на благо рідному Закарпаттю!

                                                                                                                                            Людмила Біксей


P.S. У збірці ЗОХМ ім..Й.Бокшая зберігаються твори живопису Василя Свалявчика, нашого земляка, народного художника України.

14.10.2023р.
Вітання з днем народження. Петро Шолтес.
14 жовтня відзначає свій день народження наш земляк Петро Людвигович Шолтес. Вітаємо!
14.10.2023р.
В пам'ять. Берец Вільмош-Йожеф Іштванович (1915-1999)

В пам'ять

Берец Вільмош-Йожеф Іштванович (1915-1999)

Український  художник-графік, історик і теоретик мистецтв, член НСХУ з 1956 року.

14.10.1915  року Вільмош-Йожеф Берец народився  у місті  Сігет (Румунія). Помер в Ужгороді 1999 року.

Вищу освіту здобув у Технологічному інституті у Празі та в Королівському інституті мистецтв (нині Академія) в Будапешті. Тут він навчався живопису та різновидом графічних технік у таких досвідчених і знаних майстрів, як О.Блажічек, Й.Сейпка, В.Аба-Новак, Імре Ревес.

            Серед найвагоміших досягнень В.Берец – акварельні краєвиди. Ця техніка дає можливість автору якнайкраще висловити свої думки і почуття, емоції. Прозора легкість письма, м’якість обрисів натури та розмитість кольорової гами сповнюють твори життя та подихом людини.

З захопленням створював  митець квіткові натюрморти  – фіксація моменту краси, яка була і не проминає. Естетичні сприйняття світу додають елегантності та певної прихованості та натяку змісту твору.

В історії створення та становлення  Ужгородської картинної галереї Вільмош Берец відіграв свою вагому роль людини, яка готувала експозицію музею, як реставратор та теоретик мистецтв.

Надзвичайно плідно працював В.Берец викладачем з фаху в Ужгородському училищі декоративно-прикладного мистецтва. На цій ниві зростив цілу плеяду митців, яким прищепив любов до високого мистецтва. Пам'ять про митця зберігаємо.

10.10.2023р.
Відкриття виставки ужгородського художника Степана Брінкача (1949-2022). Приурочена світлій пам’яті художника.

       10 жовтня у приміщеннях ГО "Демократична спілка угорців України", ЗОБО "Центр підтримки угорської культури Закарпаття" відбулося відкриття виставки ужгородського художника Степана Брінкача (1949-2022) приуроченої світлій пам’яті художника. Митець був справжнім ужгородцем до нестями закоханим у рідне місто, представником творчої богеми 70-х років. Захоплений творчо активний, емоційний, він знаходився у постійному пошуку відкриваючи для себе все нові і нові теми і оповідні сюжети. Об’єктами його творчих інтересів було розмаїття проявів навколишнього життя-краєвиди і натюрморти, урбаністичні пейзажі і тематичні картини. Прикметність мистецької програми художника – у поєднанні традиції закарпатського малярства, досягнень сучасного європейського образотворення та власних естетичних пріоритетів. Митець послуговується оригінальними і несподіваними прийомами авторської техніки-користується можливостями колажу, вправно і майстерно застосовує художні властивості матеріалу-шкіри.

        На вернісажі виступили- голова  зазначеної організації Ласлов Зубанич, заслужений художник України Тарас Усик, громадський діяч Янош Мешко, директор Закарпатського обласного художнього музею Франциск Ерфан, та мистецтвознавець, заслужена діячка мистецтв Олена Приходько.

     Закарпатський обласний художній музей взяв участь у проведенні виставки, надав консультативну та організаційну допомогу.

      Виставка триває. Запрошуємо відвідати і ознайомитися з творчістю цікавого митця.  

Подяка автору фільму про творчість Йосипа Бокшая Вірі Кобулей

Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая висловлює щиру вдячність автору фільму про творчість Йосипа Бокшая, одного з найвидатніших представників вітчизняної образотворчої культури. Зазначена праця вирізняється високим професіоналізмом, розумінням ролі і місця художника в нашій національній духовній спадщині. журналістська робота з'явилася на часі, коли наша творча спільнота та широкий загал поціновувачів образотворчості відзначає 100-річчя зародження закарпатської школи малярства, засновниками якої по праву є Йосип Бокшай та Адальберт Ерделі.


06.10.2023р.
Відкриття виставки творів закарпатських художників

У Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая відбулось відкриття виставки творів закарпатських художників, присвячене Всеукраїнському дню художника. На виставці представлено понад 60 творів закарпатських авторів, різних за своїм тематичним та стильотворчим спрямуванням.

30.09.2023р.
Відкриття ХХХІІ концертного сезону. Концерт академічного камерного хору "Cantus"

Відкриття ХХХІІ концертного сезону. 30 вересня у Закарпатському художньому музеї ім.Й.Бокшая відбувся концерт академічного камерного хору "Cantus". "ЗВУКИ НЕБЕС, ГОЛОСИ ЗЕМЛІ".

02.10.2023р.
Вшанування пам'яті художника. Із серії "Гордість Закарпатського малярства".
2 жовтня День народження народного художника України, академіка, засновника Закарпатської школи живопису Йосипа Йосиповича Бокшая. Пропонуємо вашій увазі фільм про життєвий та творчий шлях художника.
Автор фільму Віра Кобулей.
28.09.2023р.
Вшанування творчості і пам’яті Дмитра Креміня.

Вшанування творчості і пам’яті Дмитра Креміня.

    У рамках проголошення Верховною Радою 2023р. – роком лауреата Національної премії України, видатного поета, перекладача, громадсько-культурного діяча Дмитра Креміня, відбулись заходи, ініційовані філіалом ЗОХМ «Народний літературний музей Закарпаття». Зокрема в Ужгородському науковому ліцеї, де наприкінці 1960 років навчався Д.Кремінь (а тоді це був інтернат для обдарованих дітей) відбулась цікава творча зустріч «Стежина, що стала дорогою». У ній взяли участь старшокласники ліцею та їх гості - Уповноважений у справах захисту рідної мови Тарас Кремінь, член НСП України, письменник, педагог Олена Пекар, викладач Ужгородської академії культури Оксана Шип, група студентів цього закладу, які чудово прочитали неперевершені поезії Дмитра Креміня та завідувач «Народного літературного музею Закарпаття», член НСП України, заслужений працівник культури України Василь Густі.

      У цікавій розмові учням відкрився дивовижний духовний світ поета, його творчості, вони почули, в яких умовах пройшло його дитинство , юність, відбувалось становлення як майстра слова.

     Того ж дня, 28 вересня 2023р.  о 16.00 були продовжені урочистості, присвячені 70-річчю Дмитра Креміня. У «Народному літературному музею Закарпаття» відкрито книжково-документальну виставку «Золото і ружі травневої арки Дмитра Креміня». На ній представлені книги з автографами поета, п’ять випусків книг із серії «Між Карпатами і Татрами», в яких вміщені переклади творів Д.Креміня словацькою мовою і його ж переклади творів словацьких поетів українською.  Тут же і різноманітні енциклопедичні видання, що вийшли на Закарпатті, в яких статті Закарпатських літературознавців про творчість ювіляра.

      Привертають увагу вірші Д.Креміня, які він присвятив Івану Чендею, Петру Скунцю, Михайлу Томчанію, спогади про Юрія Керекеша, Івана Чендея, Василя Басараба…

      На виставці представлена також добірка рідкісних фото із раннього періоду  його життя, студентських років, спілкування із членами літстудії ім.Ю.Гойди (при УжДУ), якою керував мудрий наставник творчої молоді, літературний критик, кандидат філологічних наук Василь Поп, уперше експонуються листи поета. Після перегляду виставки відбулася наступна важлива акція – «Світла пам’ять і добре слово про Дмитра Креміня». Багато цікавого, доброзичливого, щиросердечного почули присутні від Уповноваженого в справах захисту рідної мови Тараса Креміня, директора Департаменту культури, заслуженого артиста України Евгена Тищука, прозаїка і науковця Петра Ходанича, поетеси, літературознавиці, автора численних дитячих віршів, лауреатки літературних премій Лідії Повх, відомих фольклористів, літературознавців Івана Сенька та Івана Хланти, кандидата філологічних наук, письменниці, керівника проекту «Між Карпатами і Татрами» Тетяни Ліхтей, кандидата філологічних наук, члена НСП України Олександри Ігнатович, поета Володимира Товтина та інші.

     Після закінчення творчого вечора, який провів завідувач музею Василь Густі, всі учасники зустрічі сфотографувалися на добру згадку про участь у відзначенні 70-річчя з дня народження незабутнього Дмитра Креміня.

Василь Густі 

22.09.2023р.
Подяка Закарпатському обласному Художньому музею ім.Й.Бокшая

Керівництво та працівники Закарпатського обласного Художнього музею ім.Й.Бокшая взяли участь в OD-Форумі-одному з найвизначніших щорічних активностей, які проводяться Ужгородською міською організацією Товариства Червоного Хреста України.

27.09.2023р.
Акція «Вільні години» у музеях Закарпаття
27 вересня в День туризму відбулась акція «Вільні години» у музеях Закарпаття
▪️ з 15:00 по 17:00 – Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая.
28.09.2023р.
Відкриття книжково-документальної виставки «Золото і ружі травневої арки Дмитра Креміня»

Заходи

філіалу ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» у рамках відзначення 70річчя від дня народження лауреата Національної премії України ім.Тараса Шевченка поета, публіциста заслуженого діяча мистецтв України Дмитра Креміня.

 

28 вересня 2023р. 12.30-13.30.

«Стежина, що стала дорогою»

Сторінки життя і творчості видатного гранослова, поета Дмитра Креміня.

Урок із учнями старших класів Ужгородського наукового ліцею Закарпатської обласної ради (м.Ужгород, вул.Загорська, 28).

 

28 вересня 2023р. 15.30-18.00.

1.Відкриття книжково-документальної виставки «Золото і ружі травневої арки Дмитра Креміня»

Філіал ЗОХМ «Народний літературний музей Закарпаття»

2. Година пам’яті. «Дмитро Кремінь – у світлому спомині і доброму слові.»

Філіал ЗОХМ «Народний літературний музей Закарпаття»

30.09.2023р.
"ЗВУКИ НЕБЕС ГОЛОСИ ЗЕМЛІ". Камерного хор "Cantus".

Шановні друзі! Запрошуємо Вас на відкриття 32 концертного сезону камерного хору "Cantus".

27.09.2023р.
27 вересня з 15:00 по 17:00 "Вільні години"
🟢 День туризму: Акція «Вільні години» у музеях Закарпаття
З нагоди Дня туризму, який відзначатимемо 27 вересня, Управління туризму та курортів Закарпатської ОДА спільно з музеями області проводить акцію «Вільні години».
✅ З 15.00 протягом кількох годин вхід для туристів у музеї-учасники акції буде безкоштовним, а саме:
▪️ 26-27 вересня з 15:00 по 18:00 – Ужгородський замок, та Ужгородський Скансен
▪️ 27 вересня з 15:00 по 18:00 – Мукачівський Історичний Музей
▪️ 27 вересня з 15:00 по 17:00 – Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая, музей «Старе село» (Колочава) та Хустський краєзнавчий музей.
▪️ 27 вересня з 15:00 по 18:00 – Музей гуцульської бриндзі в Рахові
ℹ️ Більше туристичних новин читайте на http://zaktour.gov.ua/
20.09.2023р.
Відбулась презентація документального фільму «Ті, що залишилися»

20 вересня цього року в виставкових залах Закарпатського обласного художнього  музею імені Й.Бокшая відбулась презентація документального фільму «Ті, що залишилися», словацького сценариста і режисера фільму Вієри Дубачової та продюсера Луції Штасселової.

19.09.2023р.
Підготовка до виставки малюнків дітей Ужгородського ліцею №4

Підготовка до виставки малюнків дітей Ужгородського ліцею №4 (школа з поглибленим вивченням словацької мови), що експонуватиметься під час презентації фільму "Ізюм та Кам'янка". Організатори та куратори виставки-доцент Ян Повханич та заслужений художник України Сергій Біба.

20.09.2023р
Презентація документального фільму "Ті, що залишилися"

Генеральне консульство Словацької Республіки спільно із Закарпатським обласним художнім музеєм імені Йосипа Бокшая проведуть презентацію документального фільму "Ті, що залишилися", 2 частина "Ізюм та Кам'янка".

09.09.2023р.
Русинська файта. Фільм. 100 років заснування Закарпатської школи живопису. Володимир МИКИТА

Русинська файта. Фільм. 100 років заснування Закарпатської школи живопису. Володимир МИКИТА.

https://www.youtube.com/watch?v=-m7kAoxq2rM 


08.09.-29.09.2023р.
«У просторі часу» – ювілейна виставка Андреї Павук
Свій мистецький простір часу показала на персональній ювілейній виставці з нагоди 50-ліття закарпатська художниця Андрея Павук.
В обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая мисткиня представила символічних 50 робіт – живопис, графіку та кераміку. Лейтмотивом різнопланових робіт є любов до рідної землі – Закарпаття.
11.09.2023
Подяка Міністерства культури і інформаційної політики України
Колективу ЗОХМ ім. Й.Бокшая оголошено Подяку Міністерства культури і інформаційної політики України за вагомий внесок у розвиток музейної справи, збереження культурної спадщини та високий професіоналізм.
08.09.2023
Відкриття виставки Андреї Павук

Сьогодні в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулось урочисте відкриття виставки під назвою "У просторі часу" живописця, кераміка, педагога, членкині Андреї Павук, з нагоди 50-річчя. 

На відкритті виступили: директор департаменту культури Євген Тищук, завідувач експозиційним відділом ЗОХМ ім.Й.Бокшая Олена Приходько, заслужений художник України Василь Вовчок. Відкриття виставки відбулось в музичному супроводі тріо сім'ї Ясниських, також виступив дует студентів - гітаристів.

Виставка триватиме до 29 вересня 2023 року.


08.09.2023
Виставка Андреї Павук "У просторі часу"

Шанувальники мистецтва! Запрошуємо Вас на відкриття персональної виставки творів кераміка, живописця, педагога Андреї Павук, членкині НСХУ, з нагоди 50-річчя, під назвою "У просторі часу", яка відбудеться 8 вересня 2023 року о 16:00 у залах Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

04.09.2023р.
Фільм. 100-річчя заснування Закарпатської школи живопису
30-31 серпня 2023 року
«СМАРТ Музей – сучасні форми представлення культурної спадщини»

30-31 серпня 2023 року працівники Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая взяли участь у завершальній програмі проєкту «СМАРТ Музей – сучасні форми представлення культурної спадщини».

28.08.2023р.
Вітання зі святом Успіння Пресвятої Богородиці!

Вітаємо зі святом Успіння Пресвятої Богородиці!

23.08-06.09.2023р.
Візитівки з галереї.

      На виставці творів художників ЗОНСХУ та мистецькій платформі ЗОХМ ім. Й. Бокшая пропонуються для реалізації та одержання коштів для ЗСУ: 95 живописних та графічних творів сучасних художників та 9 творів кераміки. Діапазон персоналій митців – авторів творів: від академіків до молодих художників.

      Візитівки з галереї:

Олена Доценко (нар. 1981) «Україна» 2023.

 

23.08.2023р.
У незалежності Вкраїни – їх творчість і життя.

У незалежності Вкраїни – їх творчість і життя. Коли говоримо про незалежність України, мимоволі згадуємо, якою дорогою ціною доводилось її здобувати. У загальнонаціональних, міжнародних масштабах і в її регіонах  Центральної України, Предніпров’я, в Західноукраїнських землях, які багато віків були поневолені чужинцями. На Закарпатті, яке майже тисячу років було відірване від України боротьба за незалежну Українську державу була особливою. Вони полягали в історичних, географічних , політичних обставинах. У рядах борців бачимо політичних діячів, представників громадськості. Особливо активною була позиція закарпатських письменників, учителів, творчої інтелігенції. Об’єднані в рядах «Просвіти», вони будили національну свідомість простих закарпатців.

24.08.2023р.
Вшанування пам’яті художника. З нагоди 74 років від дня народження Золтана Федоровича Мички.

74 річниці від дня народження Золтана Федоровича Мички, живописця, народного художника України, лауреата обласної премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі. присвячується.

23.08.2023р
У меморіальному музеї Федора Манайла відкрито дві тематичні міні-виставки «Монументальне мистецтво Ф. Манайла» та «Монотипії»

24 серпня 2023 року, до Дня Незалежності,  у меморіальному музеї Федора Манайла відкрито дві тематичні міні-виставки «Монументальне мистецтво Ф Манайла» та «Монотипії». Виставки екпонуватимуться впродовж місяця. 

23.08.2023р.
Відкриття виставки творів сучасних митців "УКРАЇНА НЕЗЛАМНА"
23 серпня до Дня Прапора і Дня Незалежності України у залах Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відкрита святкова виставка творів сучасних митців "УКРАЇНА НЕЗЛАМНА", яка проводиться в рамках мистецької платформи "Під час війни". В експозиції представлено понад сто творчих праць 60-и авторів з різних регіонів України. Виставка-продаж носить доброчинний характер, 50% коштів від реалізації робіт будуть перераховані на потреби ЗСУ.
Експонати виставки різні за тематикою, за манерою виконання - від традиційного популярного на Закарпатті пейзажу до творів безпредметного інноваційного малярства. Загалом, виставка є свідченням творчої активності та вмотивованості митців, доказом їх громадянської та творчої активності.
На відкритті виставки виступили директор департаменту культури Закарпатської ОВД адміністрації, заслужений артист України Євген Тищук, колишній військовослужбовець, головний спеціаліст відділу збереження обʼєктів культурної спадщини та музеїв департаменту культури Закарпатської ОДА-ОВА Костянтин Куцов, директор музею Франциск Ерфан та заслужена діячка мистецтв, завідувачка експозиційним відділом музею Олена Приходько.
Виставка функціонуватиме до 06 вересня. Запрошуємо долучитися до добродійної акції всіх бажаючих.
23.08.2023р.
Відкриття виставки творів художників до Дня Незалежності України, "УКРАЇНА НЕЗЛАМНА".

23 серпня о 16.00 відбудеться відкриття виставки творів художників до Дня Незалежності України, в рамках мистецької платформи "УКРАЇНА НЕЗЛАМНА".

16.08. 2023
90-річчя від дня народження Михайла Романишина (1933-1999) "In memoriam"

90-річчю від дня народження нашого відомого земляка, народного художника України Михайла Романишина (1933-1999) присвячується

      Побільше  б таких людей Україні! Талановитих, чистих серцем і затятих у своїй відданості Батьківщині, як народний художник України Михайло Романишин.

      16 серпня 2023 року Україна і Закарпаття згадують недожиті 90 роковини з дня народження відомого суспільного та громадського діяча, народного художника України Михайла Романишина.

      Плоть від плоті свого народу Михайло Романишин досяг вершин у своєму житті, обіймаючи відповідальні та вагомі посади у НСХУ та очолюючи упродовж 11 років Національний художній музей. В історію образотворчого мистецтва України увійшов як майстер станкового живопису, захопливо працював у жанрах сюжетної картини, пейзажу, натюрморту, портрету.

      Історія збору колекції творів Михайла Романишина має свою фабулу. Після персональної виставки в Закарпатському художньому музеї у 1986 році у нашому музеї зберігається окраса нашої збірки  – твір Михайла Романишина на тему храмової архітектури «Церква села Кострино». Живописна, камерна за настроєм картина художника надовго запам`ятовується своєю святковою, майже родинною атмосферою сільського краєвиду. У 2000-х роках художній музей скомунікувався - завдяки патріоту нашого краю, високоосвіченої та висококультурної людини Володимиру Шелепцю - з вдовою Михайла Романишина - Валентиною Мартиненко. Завдяки зусиллям цінителів творчості митця, поповнилася колекція музею значною кількістю творів автора, виконаних у різні часи, різними техніками. Дружина художника, вдова Валентина Мартиненко подарувала понад 18 графічних творів - етюдів, рисунків та ескізів до робіт свого чоловіка. Крім того, в подарунок музею на довічне зберігання передано 36 творів живопису. Ми їй безмежно вдячні і  згадуємо з шаною і повагою Валентину Мартиненко – відомого критика, автора кількох монографій про мистецтво Закарпаття, в тому числі і про народного художника України, лауреата Шевченківської премії у галузі скульптури Василя Івановича Свиду.

     Серце Михайла Романишина було у горах Карпатах. Саме тут митець народився 16 серпня 1933 року, у Великому Березному. Зачарована душа нашого земляка, напоєна джерельною водою з полонин, вражаючими красотами гір, могутнім духом передвічного епосу, постане у творчості Михайла. З трепетною крихіткою щему Михайло Романишин писав карпатські панорами, відшукував монументальну величність у схилах над сивим Дніпром.

      Михайло Романишин змалечку був позбавлений материнської ласки, але вдячність світу та Богу за ангелів, які стояли біля нього – бабусю та дідуся -  проніс усе своє життя. Наш відомий земляк Михайло Романишин – закарпатець, який волею долі став киянином, - ревно опікувався культурою України як художник та критик. У Києві щирі однодумці та друзі називали його «співучий лемко», а це були постаті: Тетяна Яблонська, Дмитро Павличко, Олександр Федорук, Діана Петриненко, Євген Станкович та  інші.

     Михайло Романишин – не тільки портретист, але і знаний пейзажист, відомий майстер компонування. Ці знання він здобув, навчаючись в Ужгородському училищі прикладного мистецтва (1948-1953), відвідуючи студії  з Йосипом Бокшаєм, Адальбертом Ерделі, Федором Манайлом, Андрієм Коцкою. Навчання у Київському художньому інституті, де у 1960 році викладачами з фаху були К. Трохименко, Г. Меліхов, доленосно вплинуло на формування стилю та смаку митця. За мистецькі здобутки у галузі живопису та графіки Михайло Романишин у 1991 році одержує високе звання народного художника України.

     З 1988 року до самої смерті у 1999 році займав посаду Генерального директора Національного художнього музею. Зусиллями Михайла Романишина із небуття чи забуття повернені цілі сторінки історії нашої країни, її мистецтва. Бур`янами безпам`ятства і безкультур`я означені перехідні епохи від одного устрою до іншого. М. Романишин своїм життям і мистецтвом плекав квітку любові до України, її пісні, унікального лексичного багатства і милозвучності мови. Завжди спілкувався виключно рідною мовою, дбав про невмирущу душу народу, його історичну пам`ять та право на життя. Таку позицію Михайла Романишина дуже влучно назвали «етноцентричною».

      Художник до останнього подиху, п`ять днів на тиждень невідлучно був у музеї, на вихідні поспішав у майстерню, щоб виліпити пензлем улюблені квіти, розвеселити серце милими Карпатами.

      Землякам допомагав завжди. Відчули це на собі і ми, коли просили видати з Національного музею на тимчасове експонування у Верховній Раді України твори закарпатських авторів із фондів НХМ з нагоди 50-річчя возз`єднання Закарпаття з Україною. Твір Адальберта Ерделі «Груповий портрет ужгородських художників» (1947) став не просто візитівкою, а еталоном колегіальності та відповідальності для глядачів. Своє місце у цій хронологічно вибудованій експозиції поряд з Йосипом Бокшаєм знайшов і Михайло Романишин, як у житті, так і у Вічності.

      Відповідальність за доручену йому справу вивела Михайла Романишина, вже недужого, на трибуну святкування 100-річчя улюбленого Національного художнього музею 5 жовтня 1999 року.

      12 жовтня київське небо плакало октавою сліз, адже відійшов у засвіти «співочий лемко», той, хто віддав себе Україні і її народу Михайло Романишин. Щедрим дарунком Михайла Романишина своїй малій батьківщині став споруджений з його ініціативи і підтримки пам`ятник корифеям образотворчого мистецтва Закарпаття Адальбертові Ерделі та Йосипові Бокшая (1994 року виконання) роботи киянина, заслуженого художника України Миколи Олійника, розташований у затишному альпінарії у центрі міста Ужгород, поблизу Закарпатського обласного художнього музею імені Й. Бокшая.

      Твори митця зберігаються у 16 музеях світу. Понад 100 прижиттєвих виставок продемонстрували непересічне живописне обдарування нашого земляка, ентузіаста музейної справи народного художника України Михайла Романишина.

      В нашій пам`яті Михайло Романишин залишиться Інтелігентом з великої літери, людиною честі і сумління, патріотом не тільки Закарпаття, але і всієї мальовничої і оспіваної ним України.

                                                          Заступник директора з наукової роботи Людмила Біксей

10.08.2023р.
Відкриття виставки творів кандидатів на вступ до Закарпатської організації Національної спілки художників України — Франциска Ерфана та Романа Пилипа.
10 серпня 2023 року о 15 годині у Великому залі Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая відбулось відкриття виставки творів кандидатів на вступ до Закарпатської організації Національної спілки художників України — Франциска Ерфана та Романа Пилипа. Привітати художників прийшли друзі і знайомі. З інформацією про виставку та роботу музею напередодні Дня Незалежності виступила заслужений діяч мистецтв Олена Приходько. Від спілки художників слово тримав голова закарпатського відділення НСХУ народний художник України, академік АМУ Борис Кузьма.
Від кандидатів виступив директор ЗОХМ ім. Й. Бокшая Франциск Ерфан.
10.08.2023
Олександр Бурлін (1920-1994) "In memoriam"

« In memoriam» Олександр Бурлін (1920-1994)

       10 серпня 1920 року побачив світ Олександр Карпович Бурлін, у селі Хвалинськ Саратовської області Росії.

       1941 – закінчив військове училище в Орджонікідзе.

      1941-45 – учасник Другої світової війни.

       Після 1945 року – переїздить на Закарпаття.

      З 1951 – учасник обласних художніх виставок.

      З 1969 – учасник республіканських виставок та зарубіжних – Угорщина,

       Чехословаччина, Румунія.

      1970, 1981 – відбулися персональні виставки митця в Ужгороді.

      Член НСХУ з 1971 року. Живописець.

       Помер Олександр Бурлін у 1994 році в місті Ужгород, де і похований.

       У Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая зберігається 9 творів Олександра Бурліна.

       Біографія художника говорить лаконічно про те, що Олександр Бурлін пройшов нелегкими дорогами війни 1941-45 рр. Він – один із тих митців Закарпаття, творчість та доля якого була обпалена війною. Пліч-о-пліч у Спілці художників Закарпаття стояли ветерани Другої світової війни Гавриїл Глюк, Василь Бурч, Іван Гарапко, Михайло Роскін, Михайло Сапатюк, Степан Усик, Михайло Попович, Михайло Кобиленков. Пережиті роки війни важким тягарем позначилися на здоров’ї художника Олександра Бурліна. Як і багато його колег – ветеранів, автор напряму уникав теми війни в своїй творчості, Олександр Бурлін рефлексував образами, що зберігаються в підсвідомому, та асоціативно відтворював їх в живописі. Яскрава, драматична, експресивно-забарвлена мова творів Олександра Бурліна ятрить та бентежить душі глядачів.

      У творчому доробку автора велика кількість закарпатських пейзажів, створених у повоєнний час, коли Олександр оселився в мальовничому краї Закарпаття. Полюбив цей край, оспівував його у своїй ліриці. Ландшафти з пам’ятниками старовинної церковної архітектури Чернігова нагадують нам про відомих українських духівників, меценатів, аристократів та підприємців, які дбали про духовність та культуру народу України уже в давнину.

                                                                                                         Людмила Біксей

10.08.2023
Виставка творів кандидатів на вступ у ЗОНСХУ Фаранциска Ерфана та Романа Пилипа

Шанувальники мистецтва! Запрошуємо Вас на відкриття виставки творів претендентів на вступ до Закарпатської організації Національної спілки художників України, яке відбудеться 10 серпня 2023 року о 15 годині у Великому залі у Великому залі Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

28.07.2023
День Української Державності
27.07.2023
Наталія Сіма – Павлишин (1954 р.н.)

Заслужена художниця України Наталія Сіма-Павлишин у мистецтві Закарпаття вирізняється особливим філософічно-емоційним прочитанням навколишнього світу. Аж дух захоплює від її сміливості стати на нову стежину в практиці та у житті. Мисткиня належить до тих жінок, які ведуть за собою. Пошуки і знахідки новітнього у мистецтві відбувається, врешті-решт, через вчинки та справи людини. Жіноча загадковість натури бере у Наталії верх, коли йдеться про мистецтво, експеримент, коли з’являється перспектива пізнати себе через надзусилля – наприклад, подорож в Гімалаї. Існує і зворотній бік натури мисткині, або доповнюючий і урівноважуючий – це відточений до гостроти леза розум.

25.07.2023
Олександр Малеш (1957 р.н.)

Олександр Юрійович Малеш народився у 1957 році, 25 липня, в місті Ужгороді. Ази малювання опановував у студії шанованого громадськістю та дітьми педагога Золтана Баконія. Після 9-го класу Олександр вступив до Ужгородського училища прикладного мистецтва, щоб опанувати професію художника.  У 1981 році Олександр вступив до Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова у Львові. Того ж таки року став до роботи головним художником у щойно створеному Закарпатському обласному театрі ляльок, працював також художником-оформлювачем Ужгородського аеропорту. Брав активну участь у пленерах, постійний учасник персональних та групових виставок в Україні та за її межами. Працював художником в обласному музично-драматичному театрі. Член Національної спілки художників України з 2013 року.

21.07.2023 р.
Золтан Шолтес (1909-1990) «In memoriam»

21 липня 1909 року народився заслужений художник України Золтан Іванович Шолтес. Багата творча спадщина митця упродовж десятиліть не полишає нас байдужими. Улюблений учень  Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі Золтан Шолтес став першим випускником Публічної школи малювання в Ужгороді, разом з Андрієм Коцкою, Ернестом Контратовичем, Адальбертом Борецьким.

11.07.2023
Василь Георгійович Габда (1925-2003) In memoriam

Народний художник України Василь Георгійович Габда (1925-2003).

98 річниці з дня народження присвячується. «In memoriam».

03.07.2023
ПЛУГИ І ЗОРІ ГРАНОСЛОВА

Цими днями виповнилося б 80 років від дня народження відомого поета, журналіста Василя Вароді (3 липня 1943 -5 вересня 1998). Його ім’я  яскраво вкарбоване в сучасну українську літературу. Творчістю Василя Вароді цікавиться і нинішня молодь, бо кожен його рядок пройнятий любов’ю до отчої землі, до краян, краси Карпат і його рідної Затисянщини.

01.07.2023
Михайло Наумович РОСКІН (1923-1998) In memoriam

100-річчю з дня народження закарпатського художника-графіка, члена НСХУ Михайла РОСКІНА присвячується онлайн виставка. 

06.07.2023
Едуард Приходько відзначає 47-річчя

Едуард Приходько, син народного художника України В`ячеслава Приходька (1940-2011), народився 06. 07. 1976 року в місті Ужгороді.

     Закінчив Ужгородський коледж мистецтв ім. А. Ерделі, Закарпатський національний університет. Викладачі з фаху - І. Дідик, А. Ковач, В. Приходько, В. Роман. Учасник обласних, регіональних, всеукраїнських і зарубіжних виставок, міжнародних бієнале живопису. Працює в галузі станкового живопису та графіки.    Випускник  Закарпатського художнього коледжу, від так – Закарпатської Академії мистецтв, факультет графічного дизайну. Працює в жанрі станкового живопису та графіки.

         Живописець, педагог, комунікатор, член НСХУ з 2006 року, Едуард Приходько створив у своєму мистецтві власний човен мрій. Пришвартував його біля родинного причалу Приходьків, адже рідний берег – найрідніший. Тут – батьківщина, улюблена Карпатська земля.

     Продовжити справу свого батька – народного художника України В`ячеслава Приходька –  честь, реалізація  мрії та синівська щира подяка за долю, за талант, за любов до мистецтва.

 Віддаючи шану батьку, Едуард прагнув робити своє власне мистецтво – самостійне, філософічне та настроєве. Нефігуративне мистецтво Едуарда Приходька, відтворюючи видимий світ реальності, несе закодовані в кольорових імпульсах інформаційні послання глядачам. Засоби живописної оповідності – концентрація авторських думок, почувань. Просторові ритми  живопису спрямовані на утворення форми. Епічними за настроями самовираження є композиції, присвячені шляхетним істотам – коням. Майже міфологічні, ці символи волі та незалежності, ніби зіткані з авторської симпатії, ніжності та світла.

Глибоко індивідуальними у галереї мистецьких образів Е.Приходька є технічні знахідки: велосипеди, мотоцикли, мотокари. Це інтригує уяву глядачів. Цивілізаційні приманки – стрімкий ривок митця до ери андроїдів. Авторські діалоги з шанувальниками - і запитання, і водночас відповідь про майбутнє. Цікаве та сучасне мистецтво Едуарда Приходька зберігається в збірці Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

В день народження вітаємо Едуарда, його родину – дружину та двох діток з іменинами. Окреме вітання матусі – Олені Василівні Приходько – нашій колезі.

 

                                                                                                     Людмила Біксей

30.06.2023
Відкриття меморіальної дошки Семену Панько (1920 - 1976)

                      

 

 

30.06.2023
"Людина. Доля. Епоха." День третій

30 червня 2023р.

 

11-00

 

Закарпатська обласна організація  Національної спілки письменників України

вул. Жупанатська, 3

 

Привітання заступника голови Закарпатської обласної організації  Національної спілки письменників України

Василя  Густі

 

«Письменницькі шляхи та долі відомих закарпатців»

Ознайомча екскурсія з експонатами Народного літературного музею Закарпаття

(Філія ЗОХМ ім. Й.Бокшая)

 

«Миттєвості щасливі долі…»

Творча зустріч літераторів Слобожанщини та Закарпаття

 

«Проблеми сучасної української літератури»

Круглий стіл

 

13-00

 

Екскурсійний марафон

 

«Літературний Ужгород»

Розробник та ведучий екскурсійного маршруту Заступник голови Закарпатської обласної організації  Національної спілки письменників України Василь Густі

 

29.06.2023
Концерт Академічного камерного хору "Cantus". Закриття 31 концертного сезону

Чудовою музикою українських композиторів та відомих зарубіжних митців завершив свій 31 концертний сезон Академічний камерний хор "Cantus" в залах Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая. Вашій увазі пропонуємо незабутні моменти цього музичного свята і з сподіванням майбутніх зустрічей.

29.06. 2023
"Людина. Доля. Епоха." День другий

29 червня 2023р.

 

11-00

 

Закарпатська обласна бібліотека

для дітей та юнацтва

вул. Волошина, 20

 

Привітання директорки Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва

Валентини Чіка

 

 «Книжка вчить дитину любити Україну»

Ознайомча екскурсія

 

«Перша спроба пера»

Виступ переможців Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.» в номінації «Світ у дитячих руках»

 

«Моя країна – Україна…»

Відео презентація

 

«Ужгородський Скансен – закарпатське село в мініатюрі»

Екскурсія до Закарпатського музею народної архітектури і побуту під відкритим небом

 

 

15-00

 

Ужгородська публічна бібліотека

вул. Волошина, 20

 

Привітання директорки  Ужгородської публічної бібліотеки

Людмили Ленарт

 

«Дивовижні таємниці книжкового світу»

Ознайомча екскурсія

 

 «Поетичний дивосвіт»

Виступ переможців та учасників Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.»

 

«Жінки України – шляхами до Перемоги»

Круглий стіл з членами Міжнародного жіночого клубу духовного спілкування «Лада»

 

Привітання президентки Міжнародного жіночого клубу духовного спілкування «Лада»

Ганни Абрамової

 

Відео виступ голови спонсорської ради Міжнародного жіночого клубу духовного спілкування «Лада»

Людмили Павлович

 

Презентація літературно-художніх альманахів  «Я – жінка…» МЖКДС «Лада»

 

28.06.2023
Відкриття літературного свята «Людина. Доля. Епоха.»

28 червня 2023р. 

Відкриття літературного свята

«Людина. Доля. Епоха.»

 

12-00

 

«Світ у дитячих руках»

Виставка малюнків переможців та учасників Всеукраїнського літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.» в номінації «Світ у дитячих руках. Образотворче мистецтво»

 

Нагородження переможців Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу

«Людина. Доля. Епоха.»

 

«Всеукраїнський щорічний літературний

конкурс «Людина. Доля. Епоха.» крокує Україною»

Вітання почесних гостей переможців та учасників Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.»

Богдан Андріїв

Міський голова Ужгороду

Євген Тищук

Директор департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації

Василь Густі

Заступник голови Закарпатської обласної організації  НСПУ;

Франциск Ерфан

Директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая

 

 «Літературний калейдоскоп»

Нагородження та виступ переможців Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.»

 

«Мій рідний край – пісенний край…»

Музичне привітання переможців та учасників  Всеукраїнського літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.». Виступ студентів Ужгородської академії культури і мистецтв, солістів та народних колективів.

 

«Вільний мікрофон»

Виступи учасників і гостей Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.» та усіх бажаючих

 

28.06. 2023
"Людина. Доля. Епоха." Всеукраїнський щорічний літературний конкурс

«Людина. Доля. Епоха.»

Всеукраїнський щорічний літературний конкурс

 

              Всеукраїнський щорічний літературний конкурс «Людина. Доля. Епоха» є культурно-мистецьким заходом для дорослих та дітей. Конкурс започатковано Центральною міською бібліотекою Харкова у 2011 році, за підтримки Департаменту культури Харківської міської ради, задля розвитку та реалізації літературних та творчих здібностей обдарованих українців, збереження та пропаганди кращих культурних надбань нашого народу.

      Метою Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха.» є:

- виховання любові, поваги до української мови;

- створення умов для творчого, інтелектуального і духовного розвитку;

-  виявлення талановитих особистостей, надання їм дієвої допомоги у розвитку їхніх творчих здібностей, створення творчої майстерні та зустрічей-консультацій з представниками творчої еліти України;

- розширення культурних зв’язків між обдарованими особистостями та провідними літераторами України, освітніми закладами та установами культурологічного напрямку.

          З 2017 року до літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха» додалась дитяча номінація «Світ у дитячих руках» для дітей віком від 7 до 17 років за двома напрямками: «Світ у дитячих руках. Література» (Різні жанри: поезія, проза, байки, есе, тощо) та «Світ у дитячих руках. Образотворче мистецтво» (Графіка, живопис)

 З 2023 року конкурс стає Всеукраїнським, об’єднавши літераторів усієї України.

          На час війни літературний конкурс було перенесено до Закарпаття, його підготовкою та проведенням разом займаються фахівці Харкова та Ужгороду.

В 2023 році до Всеукраїнського щорічного літературного конкурсу «Людина. Доля. Епоха» додались ще дві нові номінації: номінація «Вірш з фронту» для обдарованих українських вояків та волонтерів і номінація «Мій героїчний Харків».

 

 

28.06. 2023
72 роки з дня народження Петра Ходанича

Вітання з нагоди дня народження надсилаємо Петру Михайловичу Ходаничу – талановитому різьбяру, члену Національної спілки майстрів народного мистецтва України та члену Національної спілки письменників України.

      Петро Михайлович Ходанич, народився 28 червня 1951 року в селі Раково Перечинського району Закарпатської області.

1970 – закінчив відділ художньої обробки дерева Ужгородського училища прикладного мистецтва.

1980 – закінчив літературний інститут ім. М. Горького (Москва).

1984 – член Національної спілки письменників України.

1997 – член Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

      Працював художником у Закарпатському ХВК Худфонду України, доцентом, нині – доцент Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, викладач-сумісник в Закарпатській академії мистецтв.

2000 - кандидат педагогічних наук.

     Автор творів станкової круглої та рельєфної скульптури, декоративних решіток, творів церковного різьбярства.

     2017 - лауреат Обласної мистецької премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі в номінації «Декоративне мистецтво» за іконостас церкви Успіння Пресвятої Богородиці в селі Дубриничі.

     2021 – заслужений майстер народної творчості.

     Обдарованій людині у всьому Бог допомагає. Щедро сиплються всілякі гаразди на Петра Ходанича «…з Божого воза». Так про себе сказав у автобіографічній повісті «Косіння трави» сам художник, літератор, педагог, мистець Петро Ходанич. Ще додамо від себе: справжній патріот, інтелігент, небайдужа людина, інтелектуал.

    Хай множаться милості Господні та Доля тримає свою руку над усіма Ходаничами у ці нелегкі дні і роки випробувань нашої Батьківщини.

 

                                                          Від ЗОХМ ім. Й. Бокшая Людмила Біксей

29.06.2023р.
Марія Миколаївна Біланіна (1927-1995) «In memoriam»

Марія Миколаївна Біланіна (1927-1995) «In memoriam»

     Народилася 29 червня 1927 року в селі Синевирська Поляна, Закарпаття.

    У 1949 році навчалася в Ужгородському училищі прикладного мистецтва.

    У 1955 році закінчила Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва.

    Член об`єднання  професійних художників Закарпаття.

     1995 рік – померла. Похована в місті Ужгород.

     Творчість талановитої художниці Марії Біланіної по праву увійшла до культурної спадщини нашого краю епохи соціалістичного будівництва. Випускниця Львівського інституту прикладного та декоративого мистецтва М. Біланіна активно працювала, підхопивши естафету своїх знаменитих учителів Й. Бокшая та Р. Сельського. Улюблений жанр мисткині – станковий портрет. У творчому доробку авторки багато образів трударів. Прості люди, проблеми їх життя були близькими серцю художниці. Симпатією сповнені відтворені художницею людські характери: «Вітя» 1973 р., «Першокласниця» 1973 р.

     Декілька портретів пензля Марії Біланіної  - власність Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

 

                                                       Заступник директора з науки Людмила Біксей

 

25.06.1925р.
Єлизавета Бедзір-Кремницька (1925-1978) «In memoriam»

Єлизавета Бедзір-Кремницька (1925-1978) «In memoriam»

98 річниці з дня народження присвячується.

      Народилася у місті Ужгород.

      1950 рік – закінчила Ужгородське училище прикладного мистецтва.

      1968 рік – член НСХУ Закарпатської організації.

      11 березня 1978 року – померла, місто Ужгород.

      У колекції ЗОХМ ім. Й. Бокшая Єлизавета Бедзір-Кремницька представлена 10-ма живописними творами, придбаних свого часу художнім музеєм та художньо-творчими закладами України для музею упродовж 1973-1990 років.

      Творчість Єлизавети Людвигівни  Кремницької є окрасою сучасного мистецтва України другої половини 20 століття. Резонуючи з  провідними стильовими напрямками Європи, живопис мисткині Єлизавети Кремницької осяяний її жіночою сутністю. Відсторонено-суб`єктивна у портретах своїх героїв та героїнь, Єлизавета до щему лірична у квіткових натюрмортах.

     

28.06 - 30.06.2023р.
«Людина. Доля. Епоха» Всеукраїнський щорічний літературний конкурс
«Людина. Доля. Епоха.»
Всеукраїнський щорічний літературний конкурс
28-30 червня
Всеукраїнський щорічний літературний конкурс «Людина. Доля. Епоха» є культурно-мистецьким заходом для дорослих та дітей. Конкурс започатковано Центральною міською бібліотекою Харкова у 2011 році, за підтримки Департаменту культури Харківської міської ради, задля розвитку та реалізації літературних та творчих здібностей обдарованих українців, збереження та пропаганди кращих культурних надбань нашого народу.
22.06.2023р.
79 років з дня народження заслуженого художника України Петра Фелдеші

22 червня виповнюється 79 років з дня народження заслуженого художника України Петра Фелдеші (1944 р.). Український художник, графік, аквареліст, Петро Фелдеші широко відомий своєю відданістю акварелі, яку обрав для себе як жанр та особливу техніку живописання водяними фарбами.

Червень
Звітні концерти студентів Ужгородського музичного фахового училища ім.Д.Задора.

Фотозвіт циклу звітних концертів студентів Ужгородського музичного фахового коледжу ім.Д.Задора, які відбулись у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая

08.06.2023р.
"ТАМ, ДЕ МИ Є".Відкриття виставки творів народного художника України Ковтуна Віктора Івановича.

8 червня о 16.00 у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбудеться презентація виставки творів народного художника України, лауреата Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, мистецької премії ім. І. Ю. Рєпіна та багаторічного керівника Харківської організації Національної спілки художників України – Віктора Івановича Ковтуна. За краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва у 2022 році митцю присуджено премію ім. Б. Хмельницького. Експозиція виставки складається із 84 творів, що були створені майстром у 2022 – 2023 рр.


07.06.2023р.
Зустріч з автором. Напередодні відкриття виставки творів народного художника України В. І. Ковтуна. "ТАМ, ДЕ МИ Є".

     Завтра, 8 червня 2023р., в Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая відбудеться відкриття виставки картин харків’янина - видатного майстра пензля, Народного художника України, лауреата Національної премії України ім.Тараса Шевченка Ковтуна Віктора Івановича. Це яскрава подія у культурно -  мистецькому житті Закарпаття.

    З цієї нагоди до Ужгорода приїхали відомі представники Слобожанщини. Сьогодні, напередодні відкриття вернісажу відбулась зустріч автора із шанувальниками його таланту. Привітати знаменитого митця із Слобожанщини на Срібну Землю-Закарпаття приїхали: голова Харківської обласної ради, доктор юридичних наук Єгорова – Луценко Тетяна Петрівна, радник голови обласної ради, доктор економічних наук, професор Грицьков Євген Володимирович, екс-заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Черняк Михайло Євгенович.

31.05.2023
Круглий стіл.Про освітній процес магістрів філологів

Про освітній процес магістрів філологів

31 травня 2023 року на базі Закарпатського обласного художнього музею ім.Й.Бокшая відбулась нарада стейкхолдерів освітньо-професійної програми 035 «філологія» другого (магістерського) рівня вищої освіти  філологічного факультету ДВНЗ «Ужгородський Національний університет».

Зустріч проведено у змішаному форматі, бо деякі учасники приєдналися онлайн.

Обговорено робочі питання щодо освітнього процесу магістрів-філологів.

У нараді взяли участь: гарант освітньої програми, доцент кафедри української  літератури ДВНЗ УжНУ, член Національної спілки письменників України Олександра Ігнатович, стейкхолдери-роботодавці: директор департаменту культури Закарпатської ОДА Євген Тищук, директор департаменту  стратегічних комунікацій, національностей та релігій Закарпатської ОДА Роман Молдавчук, кандидат філологічних наук, директор наукової  бібліотеки  ДВНЗ УжНУ Марія Медведь, директор Закарпатського обласного художньго музею ім.Й.Бокшая Франциск Ерфан, директор Закарпатської обласної наукової бібліотеки ім.Ф.Потушняка Олена Канюка, директор Ужгородської міської бібліотеки Людмила Ленарт, завідувач філіалом ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття», заступник голови Закарпатської обласної організації НСП України Василь Густі, здобувач освіти, секретар наради Емілія Купець.

01.06.2023р.
Пленер образотворчого мистецтва для дітей та творчої молоді «Вдячність», в рамках ЕкоАртПроєкту «Срібний Дзвін».


Пленер образотворчого мистецтва для дітей та творчої молоді «Вдячність», в рамках ЕкоАртПроєкту «Срібний Дзвін».

1 червня в Міжнародний день захисту дітей розпочався чотириденний пленер образотворчого мистецтва «Вдячність» у Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая. В цьому заході взяло участь 37 дітей нашого краю, переселенці та студенти Київської дитячої академії мистецтв ім. М. Чемберджі віком до 19 років. Творча атмосфера у музеї надихнула учасників пленеру на створення неймовірних творів мистецтва. У виставкових залах діти змогли відчути себе великими художниками. Створені ними роботи стоять поряд з роботами відомих художників.
Творча співпраця із Закарпатським обласним художнім музеєм ім. Й. Бокшая з 2000 року завжди радує. Сьогоднішня подія в колективі музею під керівництвом ФРАНЦИСКА ПАВЛОВИЧА ЕРФАНА дозволила юним даруванням відкрити свій професійний потенціал.


Керівник та весь його колектив завжди готовий втілити будь-яку ідею в реальність.
Вітали учасників пленеру «Вдячність» з Міжнародним днем захисту дітей:
• Франциск Павлович ЕРФАН – директор Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая;
• Наталія Іванівна НІКОЛАЙЧУК – народний художник України, член Національної спілки художників України, завідувачка кафедри образотворчого мистецтва МЗВО КАМ.;
• Марко Ю́рійович Топчій — український гітарист, багаторазовий лауреат національних та міжнародних конкурсів, який уже виборов понад 90 нагород на різних професійних міжнародних конкурсах гри на гітарі (пряме включення з Мюнхену);
• Федір Федорович ШАНДОР – легендарний "професор з окопу", вікіпедист, доктор філософських наук, туризмознавець, професор, кандидат соціологічних наук (пряме включення з фронту);
• Віктор Миколайович КРАВЧУК – заступник директора департаменту культури ОВА;
• Лілія Михайлівна КУС – адміністратор EpiDream MTS Clinic в Ужгороді;
• Лідія Олексіївна МАНІЦА – керівник ЕкоАртПроєкту «Срібний Дзвін».

EpiDream MTS Clinic - головний спонсор пленеру образотворчого мистецтва для дітей та творчої молоді «Вдячність», в рамках ЕкоАртПроєкту «Срібний Дзвін».

В Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая 1 червня відомий гітарист Сергій ПОПОВИЧ презентував дві класичні гітари з колекції іменитого американського майстра Дейва Скоттона. Ці інструменти та аксесуари будуть розіграні між учасниками музичного конкурсу.

Змаганнями за цінні подарунки опікується всесвітньо відомий музикант, найтитулованіший класичний гітарист світу, киянин Марко ТОПЧІЙ.
До участі в конкурсі ЗАПРОШУЮТЬСЯ учні та студенти до 18 років, які навчаються грі на класичній гітарі.
З умовами музичного конкурсу та додатковою інформацією можна ознайомитися на ФБ сторінці ЕкоАртПроєкту "Срібний Дзвін" та на каналі в YouTube.

02.06.2023р.
Благодійна акція у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая

У Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая проводиться виставка творів видатного майстра пензля, Заслуженого діяча мистецтв України Гаврила Глюка (1912-1983). Благодійний фонд ім.Г.М.Глюка прийняв рішення, одну з картин митця виставити на продаж, а отримані кошти передати на потреби ЗСУ.

02 червня наш краянин Павло Маєрчик підтримав цю благодійну ініціативу, придбавши картину «Карпатський краєвид» (1971р.в.). За отримані кошти фонд ім.Г.Глюка купив високоточний дрон «MAVIC 3» і передав його представникам 128-ї гірськоштурмової бригади.

04.06.2023р.
День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

4 червня, День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.

01.06.2023р.
Книжкову виставку для дітей і про дітей розгорнуто у Народному літературному музеї Закарпаття.

Книжкову виставку для дітей і про дітей розгорнуто у Народному літературному музеї Закарпаття.

У міжнародний день захисту дітей у філіалі ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» запрацювала книжкова виставка «Від серця, відданого дітям». Її склали видання із доробку письменників краю, починаючи від Олександра Духновича, котрий уклав «Книжицу читалну» - перший буквар для закарпатських дітей. Тут і п’єси Августина Волошина, який знаходив час у вирі бурхливої політичної діяльності знаходити час для літературної творчості. Для дітей і про дітей залишили у своїй спадщині прекрасні твори й Василь Пачовський, Володимир Бірчак, Лука Дем’ян, Олександр Маркуш, Марійка Підгірянка.

Із письменників повоєнного періоду тут представлені книги для дітей Михайла Томчанія, Юрія Гойди, Юрія Керекеша.

    Вагомо доповнюють цей книжковий вернісаж твори лауреатів премії ім.Лесі Українки- Володимира Ладижця, Степана Жупанина, Галини Малик. Із сучасних майстрів слова- книги, адресовані юним читачам – Лідії Повх, Дмитра Кешелі, Петра Ходанича, Василя Шкірі, Олександра Гавроша, Юлії Драгун та ін.

       Матеріали виставки цікаві і корисні для вчителів, студентів, учнів, шанувальників художнього слова. Отож ознайомитись із ними є можливість протягом першої половини червня.

01.06.2023р.
Презентація видання, яке удостоєне диплома Книги рекордів України

Презентація видання, яке удостоєне диплома Книги рекордів України

З-поміж урочистих подій, що відбулися і Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая у рамках  Міжнародного Дня захисту дітей, особливо яскраво і самобутньо пройшла презентація книги словацького письменника, педагога, доцента Яна Поханіча, який кілька років поспіль працює вчителем в Ужгородській ЗОШ №4 із поглибленим вивченням словацької мови. Називається вона «Druhaci  vo versoch» («Другокласники у віршах»).

           

01.06.2023р.
Міжнародний День захисту дітей в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая

Міжнародний День захисту дітей в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая.

02.06.2023р.
Пам'яті народного художника України Іван Бровді.

     Сьогодні  2 червня виповнилось б 84 роки народному  художнику України Іван Бровді. Він  був вихованцем Ужгородського художнього училища,  навчався у творчих майстернях відомих закарпатських скульпторів, засновників професійної пластики краю І.Гарапка та В.Свиди. Творчий потенціал скульптора не замикається камерною пластикою. Іван Бровді – автор цілого ряду монументальних скульптурних праць, що органічно „живуть” в природньому та архітектурному середовищу, змістовно та естетично збагачуючи наш життєвий довкіл.

      

01.06.2023р.
Пленер у Меморіальному будинку-музеї Ф. Манайла до Міжнародного дня захисту дітей.

1 червня, до Міжнародного дня захисту дітей, у Меморіальному будинку-музеї Ф. Манайла був проведений пленер рисунку «Малюємо портрет художника». Завідувач музею, Вікторія Манайло-Приходько, за архівним фото Федора Манайла 1975 року, виконала портрет художника технікою папір, графітний олівець. Виконаний рисунок доповнить музейну колекцію портретів художника.

01.06.2023
Міжнародний день захисту дітей

1 червня, до Міжнародного дня захисту дітей, у Меморіальному будинку-музеї Ф. Манайла був проведений пленер рисунку «Малюємо портрет художника». 

25-26.05.2023
Тренінг для фахівців музейної справи "Створення туристичних продуктів на базі об’єктів культурної/природної спадщини. Використання SMART технологій"

25-26 травня 2023 року працівники Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая взяли участь у міжнародному дводенному тренінгу для фахівців музейної справи "Створення туристичних продуктів на базі об’єктів культурної/природної спадщини. Використання SMART технологій".

31.05.2023
Іван Дідик відзначає 72-річчя

31 травня заслужений художник України Дідик Іван Михайлович,  який народився 1951 року в с. Кострине Великоберезнянського району Закарпатської області, відзначає своє день народження. 

26.05.2023
90 років від дня народження Маріона Ілку (1933-2003)

Ілку Маріон (1933-2003) народився в Ужгороді. У 1952 році закінчив Ужгородське художнє училище, де його вчителями з фаху  були знані маестро -  Й. Бокшай, А.Ерделі,  Ф. Манайло, А. Коцка, Е.Контратович.

26.05.2023
79 – річчя з дня народження Степана Золтановича Шолтеса, архітектора, народного художника України.азва

Степан Золтанович Шолтес (26.05.1944, Ужгород) – архітектор, живописець, громадський діяч, заслужений художник України (2006), народний художник України (2017), член Спілки архітекторів (1969), голова Спілки професійних художників Закарпаття (1990), син Золтана Івановича Шолтеса (1909-1990), заслуженого художника України.

25.05.2023
132 річниця від дня народження Адальберта Ерделі (1891-1955)

25 травня художня спільнота краю відзначає день народження видатного художника – митця європейського визнання Адальберта Ерделі (1891-1955).

23.05.2023
Пам'яті Андрія Коцки 23.05.1911р.

Сьогодні ми вшановуємо 112- у річницю від дня народження народного художника України Андрія Коцки (1911-1987).


18.05.2023р.
Міжнародний день музеїв і всеукраїнське свято вишиванки. "СУЗІР’Я КОЛЬОРІВ, МУЗИКИ І СЛОВА"
СУЗІР’Я КОЛЬОРІВ, МУЗИКИ І СЛОВА
Міжнародний день музеїв і всеукраїнське свято вишиванки завжди проходять в Закарпатському обласному художньому музеї ім..Й.Бокшая на урочистому піднесенні, творчо.
От і цього річ вони запам’яталися самобутньою культурно-мистецькою подією «Сузір’я кольорів, музики , слова». Її митою було показати органічну єдність, взаємопов’язаність у культурі і духовності живопису, музичної творчості і художньої літератури, зокрема поетичного слова.
Для цього були укомплектовані відповідні виставки, щоб відвідувачі могли наочно побачити, почути і відчути цей благодатний взаємовплив.
18 травня – в день відкритих дверей гості музею могли побачити виставку з колекції ЗОХМ ім..Й.Бокшая «Гордість закарпатського малярства», «Виставка сучасного образотворчого мистецтва «Традиції, пошуки, знахідки» до 100-річчя регіональної школи живопису, персональна виставка творів заслуженого діяча мистецтв Гавриїла Глюка, присвячена 110-річчю від дня народження, а також його дружини Раїси. Увазі відвідувачів була запропонована фотовиставка «Вишиванка в долі та мистецтві закарпатських художників», яка була доповнена міні колекцією автентичних вишитих візерунків з колекції народного художника України Ф.Манайла.
Уперше окремою виставою представлений доробок закарпатських поетів і композиторів. Глядачі мають можливість побачити унікальні видання пісенників, авторами яких є наші краяни – композитори С.Мартон, М.Попенко, В.Гайдук, В.Теличко, П.Матій та цілий ряд інших талановитих творів музики, а також поетів – В.Вовчка, П.Скунця, Ю.Шепа, В.Товтина, С.Сороки та ін.
На урочистому відкритті свята окремі твори прозвучали у виконанні Заслуженого академічного закарпатського народного хору, народного артиста України П.Матія, вокального ансамблю «Розмарія» Закарпатського ОМНЦ культури.
У святковому зібранні взяли участь: заступник голови обласної ради Василь Дем’янчук, ужгородський міський голова Богдан Андріїв, представники громадськості, творчих організацій, культурно-освітніх закладів.
21.05.2023р.
День пам'яті жертв політичних репресій.

21 травня в Україні
відзначається День пам'яті жертв політичних репресій.

17.05.2023р.
Пам'яті Ернеста Контратовича. 17.05.1912р.

ДУША, СПОВНЕНА ДОБРА І ЛЮБОВІ.

КОНТРАТОВИЧ ЕРНЕСТ РУДОЛЬФОВИЧ (1912-2009)

           Народився Е.Контратович в с.Кальна Розтока /нині Словаччина/ в сімї народного вчителя. Син пішов родинною життєвою стежиною – після закінчення Ужгородської учительської семінарії вчителював у селах Березнянщині, навчаючи селянських дітей азам грамоти. Життя і робота серед верховинців, вкоріненість в народну культуру, постійне та повсякденне спілкування з селянами, стали невичерпним джерелом творчості художника. Учень і послідовник А.Ерделі, який був не тільки чуйним наставником, але й щирим товаришем талановитого юнака, Е.Контратович з перших самостійних кроків у мистецтві відмовився від поверхового копіювання живописної манери свого старшого колеги і вчителя. Його творча виокремленість виразно проявилась вже в перших самостійних мистецьких працях – як у виборі малярських сюжетів так і у виозначенні власної візуальної лексики.

Амплітуда тематичних захоплень Е.Контратовича широка – від буденних тем, які лежать на поверхні “під рукою”, до захоплюючих живописних сюжетів – відтворення свят, народних гулянь, поетично-піднесених сцен колоритної сторони життя земляків. Всі разом ці полотна виоформлюють дивовижний картинний світ художника, світ, сповнений загострено-особистісних почувань і роздумів, емоцій та переживань: від ностальгійних спогадів і мрійливих сподівань світлої радості і ясних надій до болісних тривог, гірких розчарувань і оголених настроєвих дисонансів.

        Прикметною ознакою всіх без винятку творчих праць митця є безхитрістність, по-дитячому довірлива інтимність образотворчої оповіді.  При наявності в мистецтві живописця стійких стилістичних ознак закарпатської художньої школи в його малярській позиції відчутно розпізнається яскрава і самобутня творча особистість. Зберігаючи вірність своїм життєвим враженням і поважливому ставленню до натурних форм, він відмовляється від ілюзорності образотворчої мови, не вдається до сухої графічності і підкресленої контурності живописного письма, віддаючи перевагу прийомам узагальненої виразної живописної пластики, стишеному “угамованому” колориту, вивіреним і урівноваженим композиційним наголосам.

        Послідовно і невідступно орієнтуючись на реалістичні форми візуального мовлення, Е.Контратович з однаковим успіхом творить в різних живописних жанрах: краєвид і жанрові полотна, натюрморт і сюжетна композиція.

       Особливе місце в творчому доробку митця посідає фігуративний живопис. У цій царині автора передусім хвилюють глибинні проблеми людського життя. Важкі спогади минувшини, непроста доля верховинців щемливими нотами відізвались в ранніх працях художника. Слушно віднайдений темний похмурий, близький до монохромного колорит цих полотен передає безрадісний настрій і болісні переживання художника, а експресивно-загострена живописна пластика в поєднанні з нарочитою деформацією образотворчих зображень, підсилює відчуття трагізму і безвиході.

       Однак, Е.Контратович – художник оптимістичного світосприйняття, митець, що дивиться на світ ясним незатьмареним поглядом. На полотнах зрілого Майстра квітне багатство і розмаїття поетичних відтінків життя, незмінно пропущених крізь чутливу і вразливу душу живописця. Він звертається у своїй творчості до простих і непроминальних цінностей людського існування – безтурботна радість дитинства, краса і щастя молодості, глибина і шляхетність материнських почуттів, чистота і велич кохання. Картини цього циклу  позбавлені розгорнутої описовості, в них відсутнє відчуття прозаїчної буденності. Усвідомлене запозичення стилістики і колориту “наївного” народного малярства надає цим нехитрим за мистецьким задумом ,глибоким за змістом і художнім осмисленням життєвих реалій композиціям особливої привабливості, щирості і доброти.

        Вагоме місце в мистецькому доробку Ернеста Контратовича займає краєвид. Секрет принадності пейзажів живописця – не в яскравій гучній барвистості, а в скромній стриманості потрактування пейзажної теми, в неупередженості художницького бачення, відвертості і довірливості авторських інтонацій, в тій особливій проникливій атмосфері і емоційному поетичному підтексті, що незмінно хвилює глядача. В основі роботи митця над краєвидом – живе емоційно-художнє переживання від зустрічі з природою. Він ніби заприсягся оспівати кожну п’ядь отчого краю, інтуїтивно, часом на рівні підсвідомості, торкаючись такої складної проблеми, як екологія природи,  землі, людської душі.

18.05.2023р.
Виставка "Ксилогравюри Ф. Манайла та В.Касіяна з музейної збірки"

КСИЛОГРАВЮРИ

ФЕДОРА МАНАЙЛА ТА ВАСИЛЯ КАСІЯНА

З МУЗЕЙНОЇ ЗБІРКИ

Василя Касіяна та Федора Манайла пов' язували тривалі дружні стосунки. Їх об'єднував факт навчання у Празі, спільні празькі друзі, схожі мистецькі вподобання.

Після гучного успіху персональної виставки Ф. Манайла у Києві навесні 1962 року Василь Касіян у знак глибокої поваги та давньої дружби подарував Манайлові дві ксилогравюри: "Т. Шевченко" (найбільш відома із шевченківської серії) та "Дівчина з лялькою". Обидві 1960 року виконання.

На кожній автор залишив підпис: "Дорогому Федору Манайлу на добру згадку - В. Касіян, 5.ІІІ.62."

Федір Манайло вперше виконав ксилогравюри на другому курсі Празької вищої художньо-промислової школи - «Жебрак» та «Танок» (обидві 1929). Пізніше працював у техніці ксилогравюра здійснюючи оформлення книжок: п’єси В. Грабара та М. Лугоша «Овчарь» (1940, титульна сторінка), Є. Недзельського «Угро-руський театр» (1941, дві ілюстрації) та до твору І.Франка «Захар Беркут» (1946, дванадцять ілюстрацій).

 

FЕDIR MANAYLO`S AND VASYL KASIYAN`S WOODCUTS

FROM THE MUSEUM COLLECTION

Vasyl Kasiyan and Fedir Manaylo have been friends for a long time. They both studied in Prague, had common Prague friends, similar artistic preferences.

After the success of F. Manaylo's personal exhibition in Kyiv in the spring of 1962, Vasyl Kasiyan presented him with two woodblock prints: "T. Shevchenko" (the most famous of the Shevchenko series) and "Child with a doll". Both were made in 1960.

The author left a signature on each: "To dear Fedir Manaylo in good memory - V. Kasiyan, 5.ІІІ.62."

In the woodcut graphic technique Fedir Manaylo worked a little. Made only a few woodcuts. In the second year of the Prague Higher Art and Industrial School, he made the woodcuts "The Beggar" and "The Dance" (both 1929).

Іn the 1940s he created woodcuts for books: the plays by V. Grabar and M. Lugosh "Shepherd" (1940, title page), E. Nedzelskyi "Hungarian-Russian Theater" (1941, two illustrations: ) and I.Franko "Zakhar Berkut" (1946, eleven illustrations).

18.05.2023р.
Федір Манайло. Історія однієї картини."Жінка в рожевому".

«Жінка в рожевому»

Під час навчання у Празі Федір Манайло пробував себе у різних стилях, техніках, напрямках. Серед ранніх творів зустрічаємо і реалістичний пейзаж, і кубістичні фігури, і символічні жанрові твори, імпресіоністичні та, найчастіше,  експресивні живописні образи.

«Жінка в рожевому» - рідкісна для художника тема жіночого акту. Мотив жінки, що роздягається був надзвичайно популярним у 1930-х роках. Не оминув цю тему і молодий художник. Проте, запропонував своє імпресіоністичне трактування: легке рожеве тло символізує ніжність, молодість та жіночність, відсутність зайвих деталей концентрує нашу увагу на витонченій фігурі, а сама фігура сяє янгольською чистотою та свіжістю. Художник зобразив не дівчину, а своє відношення молодого чоловіка до прекрасної половини людства.

"Woman in Pink"

During his studies in Prague, Fedir Manaylo tried himself in different styles, techniques, directions. Among the early works, we find realistic landscapes, cubist figures, symbolic genre works, impressionistic and, most often, expressive pictorial images.

"Woman in pink" is a rare subject of a female nude for the artist. The motif of a woman undressing was extremely popular in the 1930s. The young artist did not miss this topic either. However, he offered his impressionistic interpretation: the light pink background symbolizes tenderness, youth and femininity, the absence of unnecessary details focuses our attention on the graceful figure, and the figure itself shines with angelic purity and freshness. The artist depicted not a girl, but his attitude of a young man to the beautiful half of humanity.

16.05.2023р.
Пам’яті Віталія Звенигородського (1931-2007)

                   Пам’яті Віталія Звенигородського  (1931-2007)

Віталій Звенигородський - талановитий закарпатський пейзажист, якому б нині виповнилося  92 роки, засвідчив свою палку відданість локальній малярській традиції, зокрема реалістичному пейзажному живопису, характерному виразним звучанням авторської настроєвої ноти. Цю прикметну ознаковість власного стилю він започаткував у стінах ужгородського художнього училища під наставництвом Й.Бокшая, Е.Контратовича, В.Береца і сформував у студентські роки навчання в Львівському художньому інституті прикладного та декоративного мистецтва.

З дипломом художника-монументаліста В.Звенигородський повертається в Ужгород. Гірський край став для нього, уродженця степової України, другою батьківщиною. Безмежно закоханий в красоти навколишніх краєвидів він увесь свій талан присвятив оспівуванню магнетизуючої принади рідної землі з її рясним щедробарв’ям, тихими камерними місцинами та широким монументальним розмахом гірських панорам. Художник віддає перевагу написанню «чистих» краєвидів, усвідомлено уникаючи зображення людини або слідів її діяльності - архітектурних мотивів, олюднених місцин. У такий спосіб він намагався передати первозданну красу землі, зобразити її такою ясною, чистою і незайманою, якою сотворив її Всевишній.

Малярські праці Віталія Звенигородського, лауреата мистецької премії ім.Й.Бокшая та А.Ерделі приваблюють ясністю, безхитрісністю, відвертістю візуального мовлення, щирістю і безпосередністю авторських емоцій і почувань.

12.05.2023р.
Відкриття виставки Гавриїла Глюка. Як все відбувалось.

12 травня експозиційні зали Закарпатського обласного художнього музею з радістю відкрилися для мистецької спадщини заслуженого діяча мистецтв України  Гавриїла Глюка (1912-1983). Експресивна феєрія сонячного простору творів талановитого митця не полишить байдужими глядачів. Понад 80 творів живопису і графіки демонструють високий рівень професійності та класу автора. Гаврило Глюк – гордість і слава закарпатського національного мистецтва України.

27.05.2023р.
Концерт академічного камерного хору "Кантус".

27 травня у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая відбудеться концерт академічного камерного хору "КАНТУС". Мотет Джованні Палестрина, Арво Пярт.

Початок о 18.00

18.05.2023р.
18 травня Міжнародний День Музеїв. День відкритих дверей.

Міжнародний день музеїв у ЗОХМ ім. Й. Бокшая

18 травня 2023 року запрошуємо в Закарпатський обласний художній

музей ім. Й. Бокшая на святкування Міжнародного Дня музеїв.

 

18 травня – День відкритих дверей. Вхід безкоштовний з 10.00-20.00

 

У рамках музейної програми :

Музично-літературна композиція -  «Сузір’я кольору, музики, слова».

Синтез мистецтв: образотворча культура, мистецтво музики та красне письменство. В оточенні полотен закарпатських художників звучатимуть музичні твори закарпатських композиторів на слова поетів краю у виконанні творчих колективів «На крилах пісні». В програмі беруть участь Заслужений академічний Закарпатський народний хор, народний артист України Петро Матій, ансамбль «Розмарія» та інші.

 

Початок програми о 16.00.

 

Увазі глядача пропонуються наступні художні виставки:

- Постійна виставка з колекції ЗОХМ ім. Й. Бокшая «Гордість закарпатського малярства» до 100-річчя регіональної школи живопису.

ЗОХМ ім. Й. Бокшая

10:00 – 20:00

- Постійна виставка з колекції ЗОХМ ім. Й. Бокшая «Традиції, пошуки і

знахідки». Сучасне образотворче мистецтво Закарпаття.

ЗОХМ ім. Й. Бокшая

10:00 – 20:00

- Персональна виставка творів заслуженого діяча мистецтв Гавриїла Глюка,

присвячена 110-річчю від дня народження художника - «З мистецької

скарбнички культури Закарпаття» та музейної збірки.

ЗОХМ ім. Й. Бокшая

10:00 – 20:00

- Виставка кращих робіт учасників мистецького конкурсу з стріт-арту.

ЗОХМ ім. Й. Бокшая

- Виставка малюнків дітей-аутистів «Країна кольорів. Діти дощу.»,

присвячена Всесвітньому дню поширення інформації про аутизм.

ЗОХМ ім. Й. Бокшая

10:00 – 20:00

- Виставка «Вишиванка в долі та мистецтві закарпатських художників»

(фотовиставка репродукцій).

ЗОХМ ім. Й. Бокшая

10:00 – 20:00

- Народний літературний музей Закарпаття пропонує книжкову виставку «Творча співдружність композиторів і поетів Закарпаття».

10:00 – 20:00

 

Меморіальний музей Ф. Манайла пропонує:

-виставка «Ксилогравюри Ф. Манайла та В. Касіяна зі збірки

 (з числа раніше не експонованих)».

10:00 – 18:00

-виставка однієї картини «Жінка в рожевому». Історична та культурна

спадщина народного художника України Ф. Манайла.

10:00 – 18:00

 

Меморіальний будинок-музей А. Коцки пропонує:

-Оновлена експозиція творів меморіального будинку-музею А. Коцки.

10:00 – 18:00

-виставка однієї картини. Народний художник України А. Коцка

«Гірський пейзаж», 1970-і роки, історична та культурна спадщина митця.

10:00 – 18:00

-виставка «Жіночі образи в творчості народного художника України А.Коцки».

10:00 – 18:00

 

12.05.2023р.
Відкриття виставки Гаврило Глюк (1912-1983). До 110 років з Дня народження.
Заслужений діяч мистецтв України Гавриїл Глюк - художник невичерпного життєлюбства, яскравого таланту та оптимістичного світосприймання. В історію образотворчого мистецтва нашої країни і світу увійшов своїми особливими лірико-поетичними і водночас реалістично об'єктивними творами на тему уславлення людини праці. Правда для Глюка існувала завжди й незалежно ні від чого -од часу створення світу і поза суспільними формаціями. Г.Глюк вірив, що носієм правди є людина. З великою повагою ставився до всіх людей.
Г.Глюк упродовж життя почував себе закарпатцем. Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая зберігає у своїй колекції 76 живописних та 55 графічних творів Гаврила Глюка. Пропонуємо вашій увазі краще з творчої спадщини нашого земляка, заслуженого діяча мистецтв Гавриїла Глюка до 110-ї річниці митця.
Відкриття виставки відбудеться 12 травня о 16.00.
18.05.2023р.
18 травня відзначається Міжнародний День Музеїв

 

        Щороку 18 травня відзначається Міжнародний День Музеїв. В наш складний воєнний час робимо все для того, щоб зберегти і продовжити цю освячену часом традицію.

        Цьогоріч 18 травня о 16.00 у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая у рамках святкової програми передбачені урочисті заходи «Сузір’я кольорів, музики і слова». Будуть представлені книжкові видання (пісенники) закарпатських композиторів на слова закарпатських поетів. Окремі з них прозвучать у виконанні Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, ансамблю «Розмарія», народного артиста України Петра Матія, інших відомих співаків краю.

        Відтак буде можливість ознайомитись із унікальними виставками: «Закарпатській школі живопису – 100 років», персональна виставка творів Гаврила Глюка та фотовиставка «Вишиванка у долі і творчості закарпатських художників».

         Запрошуємо Вас взяти участь у зазначених подіях.  

 

 

28.04.2023р.
Година Пам’яті і шани. "Життя в служінні Богу, Народу, Слову"

Життя в служінні Богу, Народу, Слову.

У філіалі ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття» 28 квітня відбулась Година Пам’яті і шани, присвячена 220-річчю від дня народження великого сина Срібної Землі – поета, прозаїка, драматурга, вченого-педагога, організатора освітнього життя, священника, громадсько-політичного  і релігійного життя у ХІХст. Олександра Духновича.


27-28 квітня 2023 р.
Тренінг «SMART-MUSEUM: Професійний розвиток музейного персоналу - тренінг для музейних експертів"

Працівники Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая взяли участь у наступному Тренінгу «SMART-MUSEUM: Професійний розвиток музейного персоналу - тренінг для музейних експертів", який проходив в музеях  Палацу Карої (Фюзер, Угорщина), Палгазо (Угорщина) та еко-навчального центру у Руштоло (Угорщина).27.04.2023р.
Лекція-концерт камерного хору «Cantus» - «Бах для всіх»

Лекція-концерт камерного хору «Cantus» - «Бах для всіх»

27 квітня у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая, академічний камерний хор “Кантус” разом з Міжнародною організацією з міграції, провели лекцію-концерт магічної хорової, геніальної музики Й.С.Баха. 

27.04.2023р.
Концерт "Подих весни".Студентки Ужгородського музичного фахового коледжу ім.Д.Задора, Малюк Дарини
27 квітня відбувся концерт "Подих весни", талановитої вокалістки, студентки Ужгородського музичного фахового коледжу ім.Д.Задора, Малюк Дарини. Клас викладача- Славець Людмила Іванівна, концертмейстер- Опаленик Ольга Михайлівна. У концерті брав участь студент 4-го курсу, спеціалізація "фортепіано"-Копинцю Василь, клас викладача-методиста Касо Анна Йосипівна.

25.04.2023р.
Концерт "Vita brevis, ars longa"
25 квітня відбувся концерт "Vita brevis, ars longa" талановитої вокалістки, студентки Ужгородського музичного фахового коледжу ім.Д.Задора, Тороні Юліанни. Клас викладача- Славець Людмила Іванівна, концертмейстер- Опаленик Ольга Михайлівна. У концерті брала участь студентка 4-го курсу, спеціалізація "фортепіано"-Бучок Беатріс, клас викладача-Данко М.В.

23.04.2023р.
Авторський концерт композитора Василя Гайдука.

21 квітня 2023 року у ЗОХМ ім.Й.Бокшая з великим успіхом відбувся авторський концерт композитора Василя Гайдука.

20.04.2023р.
Відкриття виставки творів Віктора Покиданця "Сховкартон"

Запрошуємо вас на персональну виставку творів Віктора Покиданця, яка відбудеться у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая. Відкриття виставки 20 квітня о 16.00.

14.04.2023р.
Вітання з днем народження Одарки Долгош-Сопко.

Долгош-Сопко Одарка Іванівна – живописець, графік, педагог.

Народилася 14 квітня 1963 року. Заслужений діяч мистецтв України. Працює в жанрах живопису, книжкової та станкової графіки. Учасниця обласних, республіканських, міжнародних виставок та пленерів. Випускниця Львівського політехнічного інституту ім.І.Федорова 1988року. Член з 1995 року. Лауреатка обласних премій ім..Й.Бокшая та А.Ерделі 2005 року за твори «Ранкова», «Сутінки» та 2011 року – за ілюстрацію до книги Галини Малик «Незвичайна книга».

Твори Одарки Долгош зберігаються в  колекції ЗОХМ ім.Й.Бокшая.

Пані Одарка! Приєднуємось до численних привітань з нагоди  життєвого ювілею. Будьте  завжди молодою! Творчої наснаги Вам та Божої милості на життєвій дорозі.

З найкращими побажаннями миру та перемоги.

 

07.04.2023р.
Відкриття виставки "Гордість закарпатського малярства"

Відбулась довгоочікувана подія в музейному житті. Запрацювала нова, неймовірно цікава, яскрава, самобутня експозиція творів закарпатських митців ХХст. Глядач зустрінеться з корифеями закарпатської школи живопису - Й.Бокшай і А.Ерделі, а також їх учні та послідовники. Запрошуємо вас у весняні дні надихнутися шедеврами закарпатського живопису.01.04.2023р.
Відкриття виставки Ловранта Бакотея. "Багатогранність форм". Фотозвіт.
Бути у 80 років, як у 30. Саме так почувається наш ювіляр Ловрант Бокотей. Виставка творів митця у художньому музеї.
04.04.2023р.
Концерт "Canto con amore".
04 квітня відбувся концерт талановитої вокалістки, студентки IV курсу, Ужгородського музичного фахового коледжу ім.Д.Задора, Попович Марії.
"Canto con amore".
16.03.2023 р.
Відкриття виставки Соні Морозюк. "ВЕСНА ПЕРЕМОЖНОГО РОКУ".
16 березня у Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая, відбулось відкриття персональної виставки Sonya Moroziuk.
Ціна квитка 100грн.
Кошти від продажу квитків підуть на ЗСУ, 128-ма окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада.
02.04. 2023р.
2 квітня- Всесвітній день поширення інформації про аутизм.
2 квітня- Всесвітній день поширення інформації про аутизм.
Роботи вихованців МСРЦ "Дорога життя" (м.Ужгород).
Запрошуємо вас на виставку.
07.03.2023р.
Вітання з днем народження Тараса Федоровича Данилича.

Народного художника України Тараса Федоровича Данилича колектив ЗОХМ ім.й.Бокшая щиро вітає з днем народження .


04.03.2023р.
85 років народному художнику України Івану Івановичу Ілько.

04 березня 2023 року відзначає своє 85-річчя народний художник України Іван Іванович Ілько. Член НСХУ з 1968року, Іван Ілько завжди своїм мистецтвом на вістрі часу. З великої полум’яної любові до рідного краю поставали у живописі Івана  Ілька його герої -  прості землероби, учителі, лісоруби, лікарі. У живописних творах митця звучить трембіта, на голос якої відгукуються верхи, полонини, звори та долини. Мрія автора: «Хай цвітуть сади» здійсниться  після суворої зими неминуче. Це невідворотній факт, як і те, що Іван Ілько – співець Карпатського краю.

         Довгих років, Маєстро!

10.03.2023р.
«Кобзар до Ужгорода йде»

 У Закарпатському обласному художньому музеї імені Й.Бокшая з успіхом проходить книжково-документальна виставка «Кобзар до Ужгорода йде…» В її експозиції представлені матеріали із Шевченкіани, яка є у фонді філіалу ЗОХМ ім.Й.Бокшая «Народний літературний музей Закарпаття».

  Виставка триватиме протягом березня 2023р.

09.03.2023р.
"Звучить Кобзар". Концерт Ужгородського музичного фахового коледжа ім.Д.Задора
09.03.2023. ЗВУЧИТЬ КОБЗАР.
Чудова лірика, пафосні драматичні твори геніального Тараса Шевченка зазвучали у виконанні студентів Ужгородського музичного фахового коледжа імені Дезидерія Задора. 9 березня - день народження нашого відомого поета. Цій події присвячена і виставка «Закарпатці-лауреати Національної премії їм. Т.Г.Шевченка». Творчість Кобзаря надихає і впевнює у тому, що Правда-переможе!
06.03.2023р.
Участь у всеукраїнському флешмобі #НематеріальнаСпадщинаУкраїни #НеБорщемЄдиним

 З нагоди відзначення 15-ї річниці ратифікації Україною Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини (березень 2008 року), яка була прийнята державами-членами ЮНЕСКО у 2003 році, Міністерство культури та інформаційної політики звернулося з проханням підтримати флешмоб. Основним завданням цієї культурної акції є популяризація нематеріальної культурної спадщини (НКС), підвищення рівня обізнаності про неї, визнання національної ідентичності та здобутку українського народу. Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая приєднується до флешмобу #НематеріальнаСпадщинаУкраїни #НеБорщемЄдиним

Пам"яті Івана Васильовича Бровді (1939-2023).

Відійшов у засвіти наш земляк, відомий скульптор з Мукачева, народний художник України Іван Васильович Бровді (1939-2023).

01.03.2023р.
Відкриття виставки Антона Ковача "Знак кольору"

Перший календарний день весни в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая пройшов під «Знаком кольору». 


                                                                              

27-28 лютого 2023р.
Тренінг «SMART-MUSEUM» - «Використання SMART технологій. Трансформація/модернізація музеїв»

Тренінг у рамках грантового проєкту «SMART-MUSEUM» - «Використання SMART технологій. Трансформація/модернізація музеїв».

24-25 січня 2023р.
Тренінг “Смарт Музей – сучасні форми представлення культурної спадщини”

У Словаччині,  місто Стара Любовня, 24-25 січня відбувся тренінг "Смарт музей".


09.02.2023
"ДВІ АКАДЕМІЇ-ОДНА ПЕРЕМОГА"Вчора, 09 лютого, у Закарпатському обласному художньому музеї імені Й. Бокшая, відбулось відкриття спільної виставки дипломних робіт випускників Закарпатської академії мистецтв та Харківської державної академії дизайну і мистецтв, що проходила під назвою „Дві академії - Одна Перемога”.

Як все відбувалось >>

22.12.2022
ЗИМОВИЙ ВЕРНІСАЖ 2022


Фотозвіт з відкриття виставки☃️"Зимовий вернісаж 2022" Товариства угорських митців імені Імре Ревеса образотворчого та прикладного мистецтва Закарпаття.

 22.12.2022

Читати далі>>

04.11.2022
МІЖНАРОДНА ВИСТАВКА "MIRROR"


У тяжкий для України час, як ніколи важлива підтримка міжнародних партнерів. Українські мистецькі події заполонили увесь світ від Нью Йорка до Стамбула. Але й Україні є чим відповісти світу - українські мистецькі простори відкриті для митців усіх дружніх нам країн. Тож Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая гостинно приймає митців з різних куточків Європи.

Читати далі>>

01.09.2022
ВІДНОВЛЕННЯ ВИСТАВКИ "ПІД ЧАС ВІЙНИ"

📢 До уваги відвідувачів !

Запрошуємо на відкриття відновленої експозиції благодійної виставки-продажу творів мистецтва, заснованої на базі музейної платформи «Під час війни» для збору коштів на потреби 128 ОГШБр. 

Читати далі >>

23.08.2022
31-Й РІЧНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ


11.08.2022
ВСЕУКРАЇНСЬКА ХУДОЖНЯ ВИСТАВКА ПРИСВЯЧЕНА 30-РІЧЧЮ ВСТАНОВЛЕННЯ ДИПЛОМАТИЧНИХ ВІДНОСИН МІЖ В’ЄТНАМОМ ТА УКРАЇНОЮ


"Всеукраїнської художньої виставки присвяченої 30-річчю встановлення дипломатичних відносин між В’єтнамом та Україною" 

28.07.2022
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ

🇺🇦 Дню Української Державності присвячується 🇺🇦
У програмі :
28 липня - 10:00 внутрішній дворик Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

01.06.2022
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ


1 червня весь світ відзначав Міжнародний День захисту дітей. У нашому Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая з цієї нагоди відбулась низка заходів, присвячених дітям. Все було зроблено для того, аби діти, які побували в цей день у музеї і котрі прийдуть сьогодні, завтра відчували тепло, любов, доброту.

Читати далі >>

01.06.2022
МІЖНАРОДНОМУ ДНЮ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ ПРИСВЧЕНО
19.05.2022
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МУЗЕЇВ
05.05.2022
КОНЦЕРТ "З ЛЮБОВ'Ю У СЕРЦІ"

     

05 травня 2022 року о 12 годині в Великому залі Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая відбувся благодійний концерт випускників Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Задора Лесів Дар’ї та Семсічко Даніеля під назвою «З любов’ю у серці…». Клас викладача-методиста, Заслуженого працівника культури Підгородської Надії Миколаївни. Концертмейстери : Томчич Іванна, Чундак Ольга.

Читати далі >>

05.05.2022
ВИСТАВКИ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ КОНСОЛІДАЦІЇ ПАТРІОТИЧНИХ УСТРЕМЛІНЬ

05 травня 2022 року о 14 годині в Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відбувся колективний перегляд вернісажу творів сучасного образотворчого мистецтва «Під час війни», виставки «Закарпатська книга сьогодні» та ініційованої обласною організацією НСП України, філіалом Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая «Народний літературниймузей Закарпаття» постійно-діючої виставки – продажу книг закарпатських літераторів і журналістів для підтримки 128-ї ОГШБ

Читати далі >>

24.02.2022
"ПІД ЧАС ВІЙНИ"


Оцінивши ризики та загрози воєнного стану в країні, 24 лютого 2022 керівництво та співробітники Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая демонтували найцінніші твори мистецтва та евакуювали їх у безпечне місце.

Щоб бути на вістрі часу та на численні прохання шанувальників у залах музею запрацювала мистецька платформа, діє виставка під назвою "ПІД ЧАС ВІЙНИ". 

Придбавши твір мистецтва з виставки - живопис або пластику, книгу чи альбом - кожен може сприяти поповненню коштів для потреб ЗСУ, а конкретно - 128-МА ОКРЕМА ГІРСЬКО-ШТУРМОВА ЗАКАРПАТСЬКА БРИГАДА

Читати далі >>

26.11.2021 - 20.12.2021
Ювілейна персональна виставка творів Федора Манайла (1910-1978)
Ювілейна персональна виставка творів Федора Манайла (1910-1978) присвячена 110-ій річниці з дня народження мистця експонуватиметься у залах Закарпатського обласного художнього музею ім. Й Бокшая з 26 листопада до 20 грудня 2021 року. Відкриття виставки 26 листопада о 15.00.
Про виставку >>
17.12.2020 - 17.01.2021
Виставка Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса

Щорічна різдвяна виставка творів членів громадської організації "Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса". Відкриття відбудеться в робочому порядку з дотриманням всіх санітарних вимог. Виставка триватиме до 17 січня 2021 року.

28.11.2020 - 29.11.2020
Карантин вихідного дня

Шановні відвідувачі, у зв`язку із запровадженням Кабінетом Міністрів України карантину вихідного дня 28-29 листопада 2020 року Закарпатський обласний художній музей імені Й. Бокшая зачинено на карантин.

02.10.2020 - 10.11.2020
Виставка творів закарпатських художників "Осінь 2020"

В Закарпатському обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая триває виставка творів закарпатських художників "Осінь 2020", присвячена Всеукраїнському дню художника. Виставка триватиме до 10 листопада 2020 року.

18.09.2020 - 30.09.2020
Виставка творів "З вірою у серці. Образ Богородиці в іконописі та сакральному мистецтві"

18 вересня 2020 року в робочому порядку відбудеться відкриття виставки творів "З вірою у серці. Образ Богородиці в іконописі та сакральному мистецтві Закарпаття 17 - 21 століття". Виставка триватиме до 30 вересня 2020 року.

29.08.2020 - 01.09.2020
Виставка "In memoriam - вічна пам`ять тим, хто загинув за Вітчизну"

29 серпня 2020 року в Великому залі Закарпатського обласного художнього музею ім. Й.Бокшая в робочому порядку відбудеться відкриття виставки натюрмортів закарпатських митців під назвою "In memoriam - вічна пам`ять тим, хто загинув за Вітчизну" - пам`яті захисників України присвячується. Виставка триватиме до 01 вересня 2020 року.

07.08.2020 - 14.09.2020
Виставка творів "Подарунки від щирого серця"

07 серпня 2020 року о 17 годині відбудеться відкриття виставки творів під назвою "Подарунки від щирого серця" до Дня Незалежності України. Виставка триватиме до 14 вересня 2020 року.

07.07.2020 - 31.07.2020
Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая

Закарпатський обласний художній музей відчинений для відвідувачів. Продовжує діяти виставка творів закарпатців - шістдесятників під назвою "Відлига" (твори з музейної збірки та приватних колекцій), та простійнодіюча експозиція. Також діє виставка під назвою "Кримські краєвиди. Живопис та графіка з музейної колекції. Друга половина ХХ століття". Відвідувачі повинні перебувати в захисних масках, що покривають рот та ніс протягом всього часу.

18.05.2020 - 18.05.2020
Виставка-вернісаж до дня музеїв
13.03.2020 - 30.04.2020
Виставка творів закарпатців-шістдесятників "Відлига"

13 березня 2020 року в Закарпатському обласному художньому музеї в робочому порядку відбудеться відкриття виставки творів закарпатців-шістдесятників під назвою "Відлига" (твори з музейної збірки та приватних колекцій). Виставка триватиме до 30 квітня 2020 року.

13.03.2020 - 13.03.2020
Благодійна виставка-аукціон художніх робіт
13 березня 2020 року о 16 годині відбудеться благодійна виставка-аукціон художніх робіт для підтримки онкохворих дітей Закарпаття.